Заради замърсяването бе отстранен директора на Държавното горско стопанство „Места“ инж. Костадин Касапов
Автор: Десант
В началото на юли кметът на с. Рибново сигнализира директора на Държавното горско стопанство „Места“ за замърсяване на питейната вода за селото, която идва от водохващането в местността Дивите кози. Като причина за замърсяването на водата се сочи преминаването на дърводобивна техника през дерето над водохващането.
„Водата в Рибново идва кална след всяко преминаване на автомобилите на ДГС Места", твърди пред БНР кметът на община Гърмен Феим Иса, който преди това беше и два мандата кмет на Рибново.
След сигнала от горското стопанство са взети мерки, които са оценени от кметството като недостатъчни. Това налага да бъде изискана проверка и от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП), при която на стопанството е предписано да постави тръби на местата, където товарните камиони пресичат дерето.
Още на следващия ден тръбите са поставени, а водостоците по пътя на водохващането са почистени.
Въпреки предприетите мерки, липсата на тревна растителност покрай дерето в резултат на дърводобивните дейности, вероятно е една от причините за размътването на водата след поройните дъждове през изминалите дни.
Със заповед на директора на Югозападното държавно предприятие от 7 август е прекратен договорът за управление на директора на Държавно горско стопанство „Места” инж. Костадин Касапов. Освобождаването му е заради създаденото напрежение сред жителите на село Рибново, породено от замърсената питейна вода. Временно се спира и сечта в района около водохващането.
От новото ръководство на териториалното поделение на ЮЗДП се очаква транспортната логистика и технологичните планове за дърводобив да бъдат адекватни на изискванията за санинарно-охранителни зони и предварително съгласувани с кметствата и местните жители, изтъкват от ръководството на Югозападното държавно предприятие.
Припомняме, че Рибново, освен замърсената си вода, често страда и от безводие. Заради продължителното засушаване през летните месеци и повишена консумация и поливане с питейна вода, дебитът на основния водоизточник съществено намаля през 2016 г., което доведе до недостиг на вода по високите части на селото и се наложи населеното мястода бъде водоснабдявано алтернативно с водосноки.
Проблеми с водата преди няколко години в Рибново имаше и заради замръзване на водохващането.
Извън конкретния казус големият проблем на селото е, че няма пречиствателна станция за питейните води, което е наложително заради повърхностния характер на водосбора. Проект вече има, но няма пари, тъй като област Благоевград не може да ползва европейски средства за ВиК проекти.