Ивайло Стаматов: Златните години на българския спорт ще се върнат само с целенасочена държавна политика


Ивайло Стаматов: Златните години на българския спорт ще се върнат само с целенасочена държавна политика
30 Март 2021, Вторник


Известният радетел за спорта е кандидат за народен представител от патриотична коалиция „ВОЛЯ и НФСБ“

Автор: Янко Крумов

- Г-н Стаматов, известен сте в Бургас като човекът, който повече от 20 години се бори за развитие на спорта в региона. На предстоящите избори Вие сте част от листата на патриотична коалиция „ВОЛЯ и НФСБ“, какво ще промените, ако влезете в парламента?

- За никого не е тайна, че българският спорт претърпя много тежки и деструктивни промени. Той остава в периферията на всяка предизборна програма и на всяка новоизбрана власт и ако се прави нещо, то то е на парче. Необходима е ясна стратегия с конкретни точки, по които да се работи, за да може отново да върнем златните години на българския спорт. Наречете го носталгия, но мечтая отново да дойде времето, в което бяхме абонирани за участия на всички елитни състезания, а българският химн звучеше почти на всяко награждаване. В последните години всичко това ни е отнето. И ако за мен и за Вас това е носталгия, за идващите след нас е ограбване. Ние, с некомпетентно управление, нелепи решения и грешни приоритети ограбихме спорта от децата, а те не ни простиха и се отдалечиха от него. Време е да поправим грешките си, защото губим поколение след поколение.

- Имате ли стратегия за това?

- Да, мислил съм много дълго какво е най-важното, което трябва да се случи. На първо място за мен е наистина да върнем децата в залите, на игрището, на стадиона. Запалим ли любовта към спорта, успехите няма да закъсненият. Това най-лесно се случва в училищата и в нашата програма сме заложили създаване на допълнителни треньорски щатове по най-масовите спортове в училищата. Те ще бъдат на щат към Спортното министерство и няма да натоварят бюджета на училищата. Така учениците още от първите класове ще се учат на спорт от хора, които обичат спорта, а пък треньорите, от своя страна, ще могат да отделят учениците със спортни качества и да ги насочат правилно. Следващата стъпка е тези деца да има къде да отидат- предвидили сме увеличаване на броя на спортните училища и създаване на нова материална и спортна база към тях. Да учиш в спортно училище трябва да бъде гордост! И тази гордост, за която си платил не само с качествата си, но и с много труд и дисциплина, трябва да бъде подхранвана. Затова сме предвидили създаване на фонд за стимулиране на младите таланти. Знаете ли, че до оня ден ден бургаски отбор по спортна акробатика се чудеше как да финансира пътуването си, за да участва на Световното първенство в Швейцария? Това не би трябвало да е допустимо. В този фонд, който сме предвидили, средствата ще могат да бъдат набирани както с дарения, така и с процент от приходите от акцизите за цигари и алкохол. На мен ми звучи честно...

- От законодателна гледна точка какви промени са необходими в момента?

- Необходимо е разработването на нов закон за спорта, който да стимулира бизнеса да подпомага и рекламира в спортните клубове и мероприятия. Сегашният закон не е досатъчно ясен в това отношение. Подпомагането на спорта не е даване на милостиня и трябва да го извадим от това клише. Направим ли го достатъчно атрактивно за спонсорите, ще решим много от проблемите. Разбира се, не можем да очакваме само частни лица да издържат българския спорт. Държавата трябва да си поеме отговорността и да отдели по-голям процент от бюджета си за спортните клубове. Освен това, обаче, трябва и сериозно да затегне контрола, за да е сигурно, че средствата отиват по предназначение. Като законодателна промяна смятам, че трябва да се изработи и нов закон за публично-частното партньорство в спорта, който да бъде по-ясен и ангажиращ за всеки един от партньорите. Някъде там, между законите и наредбите, трябва да се създаде регионален фонд за инвестиции и ремонти в общинската спортна инфраструктура.

- Напоследък се изградиха много нови спортни бази из цяла България, това достатъчно ли е?

- Не, не е достатъчно. В последните 4-5 години бяха изградени много нови спортни обекти, а други пък ремонтирани. Има надежда. Това, обаче, не е достатъчно за да се генерира нов импулс в развитие на спорта у нас. В моята визия за развитието на спорта е и изграждане на нов Национален спортен комплекс. Знам, че това е солидна инвестиция, но би се отплатила многократно. Става въпрос за мултифункционална база, която да включва съоръжения по всички основни спортове, плюс хотелска част, медицински център, възстановителен център. Подобна база има на Белмекен, но тя вече е поостаряла. Едно ново подобно съоръжение ще струва много пари, но ще даде тласък на развитието на спорта у нас.

- Въпреки че изборите са парламентарни, със сигурност имате идеи и за бургаските спортни бази?

- Да, няма как да избягам от голямата си страст- регионалния спорт и по-конкретно бургаския футбол. В Бургас ситуацията със стадионите е патова- заради липса на отговорност, лоши сделки и алчности, те са собственост на един и същ човек. Нерешен стои и казусът със стадион „Черноморец“, който е публично-частно партньорство с община Бургас. А без стадиони, без база, няма как да се развива спорт. От една страна клубовете трябва да плащат непосилни такси, за които нямат възможност, от друга страна собственикът трудно инвестира, заради възможната невъзвращаемост на инвестицията. Конкретно в Бургас е необходимо държавата да се намеси решително и поне единият от стадионите да бъде върнат в ръцете на бургазлии.


В категории: Политика

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки