Павел Шафарик – един ревностен изследовател на българската древност и славянската писменост


Павел Шафарик – един ревностен изследовател на българската древност и славянската писменост
23 Юни 2021, Сряда


В съчинението си „За произхода на глаголизма“ той застъпва тезата, че именно България е родината на Кирило-Методиевото дело

Автор: Атанас Коев

На 26 юни се навършват 160 г. от смъртта на изявения деец на чешкото и на словашкото възраждане – Павел Шафарик. Името му е свързано и с нашата страна, тъй като в продължение на дълги години той изследва славянските народи, отделяйки значително място на българите в частност.

Бъдещият учен е роден на 13 май 1795 г. в словашкия град Кобелярово в семейството на евангелистки пастор. Първоначално учи в родния си град, а след това завършва филология в университета в Йена (Германия).

Когато се дипломира, става преподавател в сръбската гимназия в Нови Сад, на която е директор  в  продължение на цели 14 години – от 1819 до 1833 г. Впоследствие е директор на библиотеката на Пражкия университет.

Научната дейност на  Павел Шафарик първоначално е насочена към изследване на словашката  и на чешката литература, история, фолклор и палеография. Дълги години отделя на изучаването на езика, историята и литературата на славяните, като успява да издири ценни материали в тази насока Той е първият славист, приложил сравнителния метод при изучаване историята на славянските народи.

Плод на усилената научна дейност на Шафарик са редица негови трудове, сред които най-забележителен е „Славянски древности“, излязъл от печат през 1837 г. В това свое съчинение авторът показва ролята на славяните в световната история, като представя живота и развитието им от най-дълбока древонст до края на IX век.



Значително място в неговата творба е отделено на българския народ. Словашкият учен оспорва битуващото по това време становище, че броят на българите е 600 хиляди, като заявава, че те наброяват около 4 милиона души. Той посочва, че българският народ населява обширна област, в която влизат Мизия, Тракия и цяла Македония. Задълбочено изследва и въпросите, свързани със старобългарската литература.

Ценни са трудовете на Павел Шафарик, посветени на създаването и развитието на славянската писменост, като в съчинението си „За произхода на глаголизма“ застъпва тезата, че именно България е родината на Кирило-Методиевото дело.

Той проявява голям интерес и към възрожденската ни литература, върху чиито автори оказва силно положително и благотворно влияние.

Видният словашки учен умира на 26 юни 1861 г. в Прага на 66-годишна възраст.


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки