Предстои основен ремонт на екопътеката при ждрелото на река Ерма и ждрелото на река Ябланица


Предстои основен ремонт на екопътеката при ждрелото на река Ерма и ждрелото на река Ябланица
28 Юни 2021, Понеделник


В периода на експлоатация на построената през 2001 г. Трънска екопътека не са полагани почти никакви грижи по поддържането й

Автор: Дина Харизанова

Обществена поръчка за основен ремонт на екопътеката при ждрелото на река Ерма и ждрелото на река Ябланица на стойност 108 333 лв. без ДДС обяви Община Трън.

Трънската екопътека е построена през 2001 г.  В периода на експлоатация не са полагани почти никакви грижи по поддържането й. Този факт, съчетан с интензивно ползване (особено на участъка в ждрелото на р. Ерма), води до крайна амортизираност.

В началото на юли 2017 г., екип на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм (БАСЕТ) проведе подробно проучване на терен. Този екип е създал концепцията, проектирал и участвал в първоначалното изграждане на екопътеката – и двата участъка: „Ябланица” и „Ерма”. Документирано е състоянието на всички компоненти – съоръжения, свързващи участъци, визуална информация, и е направена оценка за необходимите намеси.

Обобщението на оценката, направена след проучването и споделена в предварителен доклад – становище от 16 август 2017 г., съдържа следните по-важни постановки:

Основните съоръжения -10 дървени моста са в задоволително състояние и не е необходима подмяна на носещите греди (акациеви стволове). Само на два моста – Първи мост, непосредствено пред Ломничкото ждрело на р. Ерма и на Високия мост в ждрелото на р. Ябланица, преди Зелени вир, е необходима сериозна намеса. Причината не е загниване и намалена носимоспособност на носещите греди, а заради видимо провисване и страничен наклон на платформите.

Усреднено за всички мостове, следва да се подменят 10 % от дъските и 80 % от парапетите.



Спомагателните дървени стълби (акациеви), осигуряващи най-често подходите към мостовите съоръжения (15 броя), в повечето случаи се нуждаят от цялостна подмяна.

Дървената платформа на метални конзоли, осигуряваща преминаването през най-тесния ждреловиден участък на р. Ябланица, е в добро състояние. Необходима е само подмяна на около 10 % от дъските и 50% от парапетите.

Укрепените стъпала по трасетата са най-амортизирания компонент от пътеката и за тяхното обновяване ще са необходими най-значителните инвестиционни усилия.



Предпазни парапети – подобно на мостовите и стълбищните парапети, и тези извън съоръженията, също са силно амортизирани. Над 70% следва да се подменят. Първоначалният проектен експлоатационен срок на парапетите е бил 5 години, а повечето са издържали вече 16 години. Подобна „застраховка” е правена за всички останали дървени елементи от акация.



Информационното обезпечаване (няколко вида табели) също се нуждае от подобряване, но то е най-лесното за осъществяване. При първоначалното изграждане то не беше изпълнено в пълен обем, не само заради ресурсни дефицити, но и заради тогавашното намерение за използване на подготвени местни гидове с оглед осигуряване на заетост. Тази идея е останала нереализирана. Основната причина е в липсата на организирано/институционализирано стопанисване и съответно маркетиране на екопътеката.



В обхвата на настоящата обществена поръчка попадат строително-монтажни работи, свързани с основен ремонт на пешеходните пътеки и устройването им съдържащо помощни съоръжения за обслужване и осигуряване на достъп – дървени мостове, стълби, платформи, укрепени стъпала, предпазни парапети, кътове за почивка, информационни табла и табелки.

Макар и замислена като единна система от вариантни кръгови маршрути, след настоящата планирана реконструкция Трънската екопътека ще продължи да функционира в две напълно самостоятелни части: Ябланишка екоътека по р. Ябланица и Същинска Трънска (Ломничка) във и непосредствено край известното ждрело на р. Ерма.



Целта сега е „минималистична” (и реалистична) – да се възстанови безопасната експлоатация на заварените изградени участъци и да се удължи живота им.

Проектантите на реконструкцията изтъкват, че евентуалното реализиране на цялостната първоначална идея/концепция включва не само свързването на двата участъка на Трънската екопътека, но и устройване на трансгранична туристическа зона в средната част на басейна на р. Ерма между Трън и с. Поганово в Сърбия. Това е концепция за цялостен регионален туристически продукт, включващ много други елементи, освен екопътеки.

Крайният срок за подаване на заявки за участие в публичното състезание за ремонт на Трънската екопътека е 19 юли.


В категории: Добри Вести

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
ПротивРевизионист
29.06.2021 04:19:37
0
0
Синагога в Румънско - нападната с камени

Un nou incident cu caracter antisemit: Sinagoga din Orastie a fost vandalizata De Sebastian Pricop, Luni, 28 iunie 2021, 19:52

https://www.libertatea.ro/stiri/sinagoga-din-orastie-a-fost-vandalizata-3622968

https://www.g4media.ro/sinagoga-din-orastie-a-fost-vandalizata-ferestrele-sparte-cu-bolovani.html

https://adevarul.ro/locale/hunedoara/sinagoga-orastie-atacata-pietre-cladirea-istorica-fost-vandalizata-noapte-foto-1_60d9c0f55163ec42718c1d99/index.html
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки