Малко известната негова творба е създадена по време на честванията за 1300-годишнината на българската държава
Автор: Диана Славчева
През 1981 г. по повод честванията за 1300-годишнината на българската държава и във връзка с предстоящото откриване в Бургас на музей, посветен на революционното движение (днес Исторически музей), възлагат на бургаския художник Иван Кожухаров да изрисува с фреска една от стените на бъдещата културна институция.
За сюжет на монументалния стенопис майсторът на четката използва бунтът на жените през 1916 г., когато те протестират пред сградата на общината в Бургас срещу малките помощи, които са отпуснати на техните семейства, докато мъжете им се сражават на фронта, пояснява Иванка Делева, главен уредник в историческия музей в морския град.
В стенописа, разкриващ този драматичен момент от бургаската история, Кожухаров разгръща вълнуваща галерия от образи, като сред човешките фигури място намират както сградата на общината в морския град, така и морето - с вълните и рибарските лодки.
Стенописи на Иван Кожухаров украсяват сградата на българското външно министерство и мавзолея в Плевен, но неговата творба в бургаския исторически музей остава неизвестна за широката публика. Днес тя може да се види от посетителите в музея, макар че през годините част от нея е останала зад няколко витрини с експонати и направения в ново време окачен таван.
Всъщност, роденият в Бургас през 1934 г. художник, е завършил в Художествената академия в София през 1959 г. специалността „Илюстрация и оформяне на книгата”.
Той илюстрира приказките на Ангел Каралийчев и Елин Пелин, както и романа на Свобода Бъчварова „Литургия за Илинден“, по който по-късно режисьорът Георги Дюлгеров създава филма „Мера според мера“, използвайки като идеи за някои от ключовите сцени именно композициите на Кожухаров. През 1966 г. бургаският художник илюстрира „Житие и страдания грешнаго Софрония”.
Любопитен епизод от биографията на Кожухаров е, че негов роден дом е къщата, в която по-късно е родена Петя Дубарова. Премествайки се да живее в София, семейството му продава имота си в Бургас на Дубарови, разкрива Иванка Делева, която е научила много подробности за Кожухаров от неговия близък приятел - художника Кольо Кехайов.