В началото на октомври в етнографския музей на открито край Габрово ще има демонстрации за приготвяне на зимнина по традиционни рецепти
Автор: Десант
Есента е сезон, през който в българските семейства се правят туршии. Това домашно занятие е характерно от дълги години за хората, живели по нашите земи.
Туршията е способ за съхраняване на различни зеленчуци за зимата. В традиционната българска култура най-разпространена е туршията от кисело зеле. Киселото зеле се вари със сланина, свинско месо, ориз; слага се на баници; яде се с хляб, нарязано на дребно и поръсено с червен пипер или със зехтин (при по-заможните семейства).
Туршията от пиперки се нарича пипер, пиперца, пресол, разсол. Приготвят се и туршии от круши, мушмули, червени и черни боровинки, диви ябълки, череши, вишни, грозде, малки дини, зелени домати и други.
В края на XIX и началото на ХХ век различните видове туршии се консумират с хляб, качамак или картофи – като сутрешна закуска или по време на пости, а към средата на ХХ век започват да се слагат като добавка към готвени ястия. При бедните семейства туршията често е основно ястие.
От 2 до 3 октомври, от 11:30–14:30 часа Етнографският музей на открито „Етър“ край Габрово ще представи пред посетителите си обичайните демонстрации за приготвяне на зимнина по традиционни рецепти в събитието под надслов „Сезонът на туршиите“.
Ето и няколко рецепти от фонда на „Етър“-а, събирани през годините.
Туршия с маслини
Продукти: 2 кг зелени домати, 2 кг чорбаджийки, 1кг моркови, 1/2 кг маслини, 1 връзка целина, 1 глава чесън.
Начин на приготвяне: Напукват се чорбаджийките, а другите продукти се нарязват в един съд, където се добавят и напуканите чорбаджийки. В този съд се слагат още: 1 чаена чаша сол,4 чаени чаши захар, 4 чаени чаши оцет и 9 чаени чаши вода. Сместа престоява 24 часа, след което се поставя в буркани и се залива с маринатата, в която е киснала един ден. Накрая се слагат по 2 аспирина на буркан.
Пукани чорбаджийки
Пукат се чорбаджийките, слагат се в буркани, а между тях се нареждат резенчета морков и белени глави чесън и магданоз. Добавя се по една супена лъжица захар и сол, 2 аспирина, 1 кафява чашка оцет и вода до ръба на буркана. Без варене.
Апетитка
5 кг домати се изваряват, след сгъстяването им се добавят килограм и половина чорбаджийки и десет люти чушлета. Добавя се 1 чаена чаша олио, сол и захар на вкус, чесън и магданоз. Вари се 20 минути, насипва се в буркани и се заварява още 20 минути.
„Дърпано-късано”
Мелят се домати и се изваряват. Когато сместа стане гъста, като за доматен сос, се маха от огъня. Овкусява се с чесън и магданоз. Добавят се солта (на вкус) и печените, предварително обелени, червени чушки. Сместа се слага се в буркани и се вари 20 минути.