Предстоят премиерни прожекции на документалната лента както у нас, така и в чужбина
Автор: Пламен Николов
Документалният филм „Добричката епопея 1916” ще бъде прожектиран премиерно на 21 септември в Шумен. Сценарист и режисьор на филма е Снежана Иванова. Лентата е плод на усилията на Продуцентска къща „Студио „Подвиг” и РК „46-и пехотен Добрички полк”.
В документалния филм са използвани кадри от Международния военно-исторически фестивал „Добричка епопея 1916 – 2016”, проведен през 2016 г. с участието на военно-исторически реконструктори от България, Латвия, Русия, Украйна, Израел и граждани на Добрич.
Режисьор на бойните сцени е д-р Добрин Добрев – председател на РК „46-и пехотен Добрички полк”.
Интернет премиерата на филма бе на 8 ноември 2020 г. Тогава той бе гледан от стотици българи у нас и по света.
На 4 септември 2021 г. – денят, в навечерието на 115-годишнината от началото на епичните боеве, филмът бе представен и пред българската общност в Чикаго.
Предстоят премиерни прожекции на „Добричката епопея 1916” в страната и чужбина.
На 23 октомври българската общност в Барселона, съвместно с българското консулство в испанския град ще отбележат началото на празненствата по случай Деня на народните будители с прожекцията на филма.
През октомври филмът ще бъде представен още пред българите в Дания и Германия.
А на територията на България ще може да бъде гледан в София по покана на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” и в Панагюрище по покана на Регионалния исторически музей в града.
Премиерата в Шумен е посветена на 113-годишнината от Независимостта на България, 105 години от Освобождението на Добруджа през Първата световна война и 30-годишнината от основаването на Национално дружество „Традиция”. Събитието е по инициатива и със съдействието на Отдел „Култура” в Община Шумен. Прожекцията е от 17:30 ч. в залата на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров”.
1. Не разбирам защо България или Българската Православна Църква не изискват от Румъния да ви върне всичките мощи на Свети Димитър Басарбовски (български светец или поне светец, роден в ДНЕШНА България, а не в Северна Добруджа или другаде!!!), познат в Румъния като Свети Димитър Новият или Свети Димитър БасарАбов (без "-ски", и с допълнителен "-а-" между "р" и "б" в името Басарбово/Басарбовски, така че името на румънски звучи много подобно на името на историческата област Бесарабия (на румънски Басарабия)).
Този светец от столетия е светеца-покровител на румънската столица Букурещ.
В религиозна румънска книжка която притежавам Viata, acatistul si paraclisul Sfantului cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucurestilor (=Животът, акатистът и параклисът на Свети Димитрий Нови, Покровител на г. Букурещ, 2013 г.) пише че някой си търговец Хаджи-Димитър (българин от Букурещ?) е помолил руските войски (под командването на генерал Салтыков/Салтиков, които бяха били победени от османците във войната от 1769 до 1774 г. и се намираха тогава в Букурещ, на техния път на връщане към Русия, като Букурещ и цялото Влашко и Молдова бяха автономни територии на Османската Империя) да остави мощите на Свети Димитър Басарбовски в Букурещ като обезщетение за щетите които Влашко беше претърпяло през онази война (въпреки че щетите бяха нанесени не само от руската армия а и от османската??? но, както и да звучи нелогично, така пише в тази книга, изцяло посветена на Свети Димитър Басарбовски).
Вероятно според международното право България или Българската Православна Църква нямат право да изискват мощите на Свети Димитър от Румъния/Румънската Православна Църква, ОБАЧЕ Румънската Православна Църква като институция на Бога и "колежка" по православието с Българската ("съ-православна") би следвало да ви върне всичките мощи на този светец.
Особено след като светецът се е родил извън пределите на Южна Добруджа, тоест в село Басарбово, Русенско което не е било в състав на Велика Румъния (това като допълнителен аргумент за да се убедят румънските свещеници че Светецът няма нищо общо с Румъния).
2. Етническо-териториална автономия за българите в независимата страна Молдова, по подобие на Гагаузия, която е автономна етническа област в състав на тази държава от десетилетия.
Особено щом Молдова иска да стане член в НАТО и ЕС и България има право на вето!!!
3. Много скорошна българофобска статия в румънски онлайн вестник от Северна Добруджа (Ziua de Constanta/Зиуа де Констанца = Кюстенджанският Ден):