В „Символи на християнските мозайки“ проф. Табаков изтъква не само ролята на трако-римското изкуство, но и влиянието на римските императори с произход от Тракия и Илария за узаконяването на религията
Автор: Десант
Защо римския император Филип I Араб, който е от арабски произход и е властвал само 5 години, и до сега се счита за национален герой на Сирия, а за многото велики римски императори с произход от Тракия и Илирия (като Свети Император Маркиан и Свети Император Лъв I Тракиец) дори не се акцентира, че са родени на Балканите, че от земите на българите идват хората, ковали основите на християнството в Римската империя?
Това е само един от въпросите, които засяга в книгата „Символи на християнските мозайки“ проф. Славик Табаков. Той представи най-големия Образен справочник на раннохристиянските символи, съдържащ 430 изображения от 24 страни, снощи в Епископската базилика на Филипопол пред отбрана немногобройна публика /заради ограниченията, свързани с коронавируса/.
Доц. Елена Кантарева-Дечева, директор на общински институт „Старинен Пловдив“ и ръководител на екипа, реставрирал античните мозайки в най-посещавания български музей, откри срещата с кратко резюме за дейността на нашия световно признат учен.
Проф. Славик Табаков е български и британски специалист, издигнал се до най-високата позиция в професията си – президент на Международната организация по медицинска физика (2015-2018), обединяваща всички 30 000 медицински физици в света.
През 1991 г. той е поканен за главен медицински физик на Университетската болница на Кралския колеж Лондон, след което посвещава професионалната си кариера на образованието по медицинска физика.
Проф. Табаков ръководи екипа, който създава първите в света електронни книги - първата енциклопедия и първия научен речник по медицинска физика /вече преведен на 31 езика/, проекти, в които са се включили над 400 специалисти от 51 страни.
„Натрупаният научен опит за квалификация и систематика ми беше от огромна полза за този Образен справочник за символите в християнските мозайки“, сподели на срещата ученият. „В малкото книги по въпроса се цитират предимно мозайки от Западна Европа, Северна Африка и Близкия изток, а тези от Балканите „се прескачат“. Затова в моя справочник над 20% от изображенията са от този регион, акцентирайки върху факта, че именно римските императори от Тракия и Илирия са основните генератори за узаконяването на християнството и превръщането му от една малка религия / в края на 3-ти век християните са едва 10% от населението на Римската империя/ в държавна религия на най-голямата империя в Европа“, посочи проф. Табаков.
Той подчерта, че само за краткото време от Сердикийския едикт в 311 г. до Солунския едикт в 380 г. Христовото учение се превръща от религия на малцинството в религия на цялата Римска империя. Тези исторически 70 години са носени на раменете на императорите от Тракия и Илирия.
Любовта на проф. Табаков към християнското изкуство запалват мозайките в Пловдив и Аквилея, Италия, – двата града съдържат най-голямата концентрация на църковни подови мозайки от 4-ти век – началото на интензивния строеж на църкви. Четвърт век професорът обикаля по света и снима най-старите цветни предмети на изкуството. От тези „срещи“ с творенията на древните мозаисти той свързва основните християнски символи с част от колекцията си от снимки в книгата, която ориентира към неспециалистите.
Проф. Табаков смята, че Пловдив се превръща в един от световните центрове на раннохристиянските мозайки, такъв потенциал имат и София, Стара Загора, Девня и др. „Това със сигурност ще даде тласък за развитие на мозаечното изкуство у нас, както е например в Италия. Може би този скромен Образен справочник ще бъде една малка част от този път напред“, надява се професорът.
Част от приходите от продажбата на книгата „Символи на християнските мозайки“ той дарява на фондация „Приятели на базиликата – Пловдив“ за организирането на културно-образователни събития в Епископската базилика. „Освен този благотворителен жест, проф. Табаков със съпругата си д-р Ася Табакова и дъщеря им Добринка Табакова /един от най-изявените творци в съвременната музика и резидентен композитор на оркестъра на ВВС/ са сред първите дарители в кампанията „Подари си птица“ за Епископската базилика, като „осиновиха“ за 5 000 лева мозаечно изображение на птица“, припомни Катя Стайкова, директор на фондацията. Тя се надява в началото на ноември желаещите да могат да закупят това книжно съкровище в Епископската базилика.
Сред присъстващите на представянето бяха проф. д-р Мариана Мурджева - ректор на Медицински университет-Пловдив, доц. д-р Светла Димитрова – президент на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите, Добрина Проданова - председател на Търговско-промишлената камара – Пловдив, Мирослав Беляшки - началник отдел „Канцелария на кмета и протокол“ към Община Пловдив, проф. Дамян Попхристов, Красимир Лозанов - търговски директор на издателство „Жанет 45“, журналисти и др.
Румъния иска да направи анти-украинска (против етническите украинци + против държава/държавността Украйна, тоест за сепаратизъм) пропаганда сред етническите румънци в укр. област Черновци/Чернивци чрез учреждяването на "Румънски Културен Институт".
Румънците искат този институт да се каже "РКИ Киев" обаче в реалността той да има физическо седалище (сграда) в гр. Черновци, главен гр. на Северна Буковина, където обитават повечето от румънците на Укр.
Румъците обвиняват украинците в липса на взаимност понеже Украйна си има собствен Център за Информация и Култура" в гр. Букурещ (където има 2-3 украинци) и още един "Дом за Украинска Култура" в гр. Тимишоара, главен град на румънската част от географската област Банат. В гр. Тимишоара също има 10-20 етнически укр. докато в област Банат има 2-3 украински села. Около Букурещ (тоест в географската област Влашко) няма укр. села. Укр. села има и в Северна Добруджа, и в румънската част от географска област Марамуреш, обаче повечето украински села и повечето украинци в Румъния има в Южна Буковина (окръг Сучава с главен град Сучава). Там обаче няма нито един Украински Дом/Център и т.н. понеже там има най-голямата опасност за румънската държава.
Етническите румънците + етническите молдовци в Украйна обаче са много повече от етн. украинци на Румъния, така че опасността за сепаратизъм в Украйна е много по-голяма от онази за Р.
Така, със злонамерени обвинения за неспазване на взаимност румънците искат да направят сепаратизъм/пропаганда в Украйна.
Моля уведомете украинските власти!