Неговата книга „Ако срещнеш Буда, убий го!“ достигна до 15-о място по продажби в „Амазон“
Автор: Десант
Село Калугерово връчи на Илиян Кузманов почетното отличие „Златен ключ“. Той заслужи това признание с невероятното представяне на своята книга „Ако срещнеш Буда, убий го!“, достигнала до 15-о място по продажби в „Амазон“. Този му успех стана повод над 2000 чужди медии да заговорят за България и за талантливите писатели, които имаме.
Илиян успя да спечели международен литературен конкурс в САЩ, като бе и финалист в няколко други конкурси. Неговите творби се приемат еднакво добре както от публика, така и от критиката.
Няколко от най-продаваните автори в Щатите се изказаха повече от ласкаво за нашето момче. Илиян е един от най-интелигентните хора в света, член на МЕНСА и с IQ по-високо от това на Айнщайн. Но той е също така социален предприемач, който връща цялата си печалба обратно в обществото, почерпил опит от своите корени, дълбоко заровени в Калугерово.
Неговите предци са заможни търговци и предприемачи, поколение след поколение допринасяли със собствените си средства за развитието на просветата и културата в населеното място. Род, от който е не само първият кмет на селото в независима България, но и от който произхождат много будни родолюбци и хора, умеещи да развиват бизнес.
Дори и след национализацията от комунистическия режим на цялото имущество на фамилията през 1944 г., родът на Илиян с вдигната глава продължава да служи на обществото.
В знак за благодарност, с паметна плоча на кметството в Калугерово са увековечени имената на първия кмет – дядо Лулчо, и неговия син Кузман, спасил 30 калугеровци по време на Балканската и Първа световна война, в които се отличава с безпримерна храброст. Тези блестящи личности и възрожденци симат съществен принос за построяването на първото местно училище и за създаването на библиотека. Те спомагат изключително много и за развитието на местната църква.
Освен отличието „Златен ключ“, Илиян Кузманов е предложен и за званието Почетен гражданин на Калугерово.
Илиян развива социално предприемачество в България, като геройски се бори с най-жестоките проблеми разрушаващи обществото ни – корупция, безхаберност и апатия. Чрез дейността си, както и чрез родовата памет, той показва, че капитализмът, както и парите, не са нещо лошо, а напротив – това са устоите на свободните хора и общество.
Както казва самият той: „Ако не сме свободни да правим това, което ни доставя удоволствие и ни кара да се чувстваме удовлетворени, нищо няма смисъл. Все едно сме се върнали в робството на соца, когато едни лицемери ни казваха какво е добро и лошо за нас, как да маршируваме, какви лозунги да рецитираме, как да живеем, в какво да вярваме и какво е истина!“.
Последната инициатива на Илиян за опазване на родовата памет е подкрепена от Регионалната библиотека „Никола Фурнаджиев“ и Община Пазарджик и цели да събере фотографии и истории за кукерския фестивал, с който се слави родното му Калугерово.