Проучват Червенокоремната бумка, Южния гребенест тритон и блатната костенурка в Никополското плато


10 Март 2022, Четвъртък


Това ще стане в рамките на проект „Подобряване на природозащитното състояние на Натура 2000 видове в община Никопол“

Автор: Десант

Община Никопол обяви обществена поръчка за извършване на проучвания на животински видове -  земноводни и влечуги, в защитена зона Никополско плато. Те ще бъдат осъществени по проект „Подобряване на природозащитното състояние на Натура 2000 видове в община Никопол“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет на Република България, чрез Оперативна програма „Околна среда“.

Главната цел на проекта е да осигури подкрепа за подобряване на природозащитното състояние на видове от мрежата Натура 2000 на територията на община Никопол, докладвани през 2013 г. в изпълнение на чл. 17 от Директивата за местообитанията в „неблагоприятно-незадоволително“ състояние.

По конкретно ще бъдат подкрепени видовете Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), Южен
гребенест тритон (Triturus karelinii), Червенокоремна бумка (Bombina bombina), Южен подковонос (Rhinolophus euryale), Средиземноморски подковонос (Rhinolophus blasii ), Остроух нощник (Myotis blythii ), Дългопръст нощник (Myotis capaccinii) и Голям нощник (Myotis myotis).


Червенокоремна бумка 

Проектът цели да се постигне по-добра степен на съхраненост за Обикновена блатна костенурка и Червенокоремна бумка, чрез изградени нови водоеми със стоящи води и ремонтирани съществуващи чешми; подкрепа с цел постигане на по-добра степен на съхраненост за вида Обикновена блатна костенурка, Червенокоремна бумка и Голям гребенест тритон чрез изпълнение на противопожарни дейности; подкрепа с цел постигане на по-добра степен на съхраненост за видовете Южен подковонос, Средиземноморски подковонос, Остроух нощник, Дългопръст нощник, Голям нощник, чрез изпълнение на проучвателни дейности, които ще осигурят научна основа за анализ и вземане на информирани решения за опазване и управление на видовете и техните местообитания; а също и превенция срещу негативното въздействие на пожарите върху целевия вид и местообитанията му на територията на защитената зона и да се намали интензивността на пожарите.


Голям гребенест тритон 

В първия етап от дейността ще бъдат проведени проучвания и картиране на присъствието и  разпространението на видовете въз основа на научно издържана и видово специфична стандартна методика за мониторинг на земноводни и влечуги. Проучването ще бъде извършено от експерти в съответната научна област, които притежават опит в проучването и мониторинга на земноводни и влечуги. Ако в резултат на проучването бъдат установени конкретни находища на видовете се
пристъпва към реализиране на втория компонент - проучване на популационните параметри.

Във втория етап в обхвата на установените находища, въз основа на научно издържана методика за земноводни и влечуги, ще се проучи обилието на вида; половата му и възрастова структура на вида в установените находища. 


Обикновена блатна костенурка 

Общият бюджет на проекта е 799 976 лева, от които 85% са осигурени от ЕФРР и 15% от националния бюджет на Република България.

Конкретната обществена поръчка е с прогнозна стойност 50 220 лв. без ДДС и касае дейностите по проучване на популационните параметри на Обикновенната блатна костенурка, Червенокоремната бумка и Големия гребенест тритон. 


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки