Изследването за ентеровируси на украинчетата е задължително условие за детските градини. Ето защо


Изследването за ентеровируси на украинчетата е задължително условие за детските градини. Ето защо
22 Март 2022, Вторник


От РЗИ обясняват какъв е редът за записване на украински деца в детските градини у нас

Автор: Светлана Николова

Към децата на украински бежанци, които искат да посещават детска градина и училище в България, ще се подхожда като към българските деца. Те трябва да имат всички необходими изследвания и имунизации, съгласно имунизационния ни календар.

„Тези, които нямат някои от ваксините, трябва да дойдат в РЗИ, в имунизационният кабинет и да направят съответните имунизации. Децата, които нямат никакъв имунизационен статус, имунизациите трябва да започнат отначало“, коментира д-р Величка Григорова от РЗИ-Бургас. 

Има едно допълнително условие и то е свързано с изследването за ентеровируси, за което е създадена необходимата организация.

“Родителите трябва да донесат фецес в РЗИ, на първия етаж, на гише 107, да попълнят съответния талон с данни, които се изискват и още същия ден ние ги пращаме в София в Националния център по заразни и паразитни болести за изследване“, казва д-р Григорова.

Едва след като се получи отрицателен резулт, децата могат да бъдат записани на детска градина.

Изследването се налага, тъй като в Украйна по техния календар имунизацията срещу полиомиелит е с жива ваксина. За известно време се отделят ваксинални полиовируси с фециса. Това създава риск за околните деца.

От края на миналата седмица все повече родители от Украйна търсят съдействието на РЗИ за попълване на имунизационния паспорт на децата си. Неофициално от инспекцията признават обаче, че по-голяма част от родителите не желаят да ваксинират децата си в България.

Компромис в такива случаи няма да се правят. Ако децата нямат имунизационен статус, те няма да бъдат допускани до детските градини, категорични са от РЗИ.

Сред задължителните ваксини у нас са тези срещу хепатит Б, туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, морбили, рубеола и др., които се поставят по график още от първите дни на новородените бебета.

Що се отнася за реимунизацията, тя не е задължителна и може да се направи по време на престоя на съответното дете в градините.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки