Предстои преустройство на старата „Момина баня“ в Хисаря


Предстои преустройство на старата „Момина баня“ в Хисаря
23 Март 2022, Сряда


Тя ще бъде преустроена в модерен балнеологичен и рехабилитационен център

Автор: Дина Харизанова

Най-известната минерална баня в Хисаря – старата „Момина баня“, ще бъде преустроена в модерен балнеологичен и рехабилитационен център.

По този повод Община Хисаря откри процедура „пряко договаряне“ за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Избор на изпълнител за СМР, доставка и монтаж на оборудване на комплекс „Момина баня“ – реконструкция и ремонт на сградата на Момина баня-стара“.

Обектът на инвестиционния проект е изграден като градска баня/балнеолечебница в центъра на града, като е допълван и ремонтиран продължителен период. Той разполага с технически и инсталационни помещения и условно е разделен на няколко тела – функционално и смислово свързани, но строени в различни периоди.

„Античен тухлен надпис – в Момина баня“ е обявен за недвижима културна ценност с категория „национално значение”, което дава статут на целия комплекс „Момина баня“ на паметник на културата.

В основната сграда – Старата баня, изградена около 1930 г., проектът предвижда реконструкция, като ще бъдат подменени всички външни и вътрешни дограми, мазилки и облицовки, настилки, инсталации и покрив.

В т.нар. Турска баня се предвижда обновяване на всички ел и ВиК инсталации, дограми, вътрешни настилки и облицовки, почистване и консервиране на тухлени зидарии – купол, и демонтаж на
съществуваща дървена покривна конструкция.

Главният каптаж и помпената станция захранват всички новоизградени обекти. Проектът предлага покривната плоча да бъде затревена а външната стена и помпеното помещение да се изнесат в обособеното в проекта помпено помещение от другата страна на римския зид, което ще бъде обект на друг бъдещ проект. Целта е осигуряване достъп до римският зид с тухлен надпис.

Проектът предписва почистване и консервация по рецептури на НИПК и подходящо осветление, като акцент в екстериора, за което е осигурена туристическа пътека от площадното пространство пред банята. Зоната е защитена с метална врата (двукрила), като е предвиден детайл от същата епоха.

Обслужващата двуетажна пристройка е изградена около 1950 – 1960 г. Намерението е надземната тухлена конструкция от тази сграда да бъде демонтирана и затревена поради амортизация, след като на нейно място бъдат изградени ОВК резервоар за нуждите на отоплението и друг ВиК резервоар за минерална вода (с пълнене през нощта) за нуждите на банята и СПА центъра.

В същата зона и на същото подземно ниво (съществуващо) проектът предвижда изграждане на техническо помещение за ВиК и ОВК инсталации. Резервира се помещение за преместване на помпените инсталации – обект на друг бъдещ проект.

Надземната тухлена конструкция и скатният покрив са демонтирани при ремонта на банята през годините между проекта от 2010 г. и текущата актуализация, като на покривната плоча е положена хидроизолация.

Строителството на подобект „Царска баня” е извършено между 1920 г. – 1930 г., като стоманобетонната й конструкция е напълно запазена. В нея ще бъде демонтирана съществуваща подземна зона за съблекални към горния подобект и ще бъде изградена нова подземна конструкция, която ще осигури увеличаване на използваемото пространство. Ще бъде направен и нов самостоятелен вътрешен вход през Старата баня – със самостоятелна приемна (чакалня), ново стълбище и по-добро разполагане на съблекални и зона за релакс.

Обемът на малкия басейн, съгласно проекта, е обект на отделна разработка, като във фаза интериор ще бъде разработен още по подробно със цел повишаване нивото на обслужването до степен лукс. В този проект се резервират зони за индивидуални керамични и стъклени мозайки и отделни декоративни елементи.

Част от този специфичен интериор е новият купол (отдушник), като се предвижда в основната му метална конструкция да бъдат вградени сектори от лято цветно стъкло. Тревната площ около него ще бъде зацветена и ще бъде монтирано декоративно художествено осветление.

Проектът предвижда достъп, осветление и експониране на надпис (стела) от същия период, който
да бъде предоставен за обекта от археологическия музей.

Към момента на откриване на процедурата за възлагане на обществената поръчка не е осигурено финансирането за нейното изпълнение. В тази връзка договорът с избрания изпълнител ще бъде сключен под условие, като всяка от страните може да поиска неговото прекратяване без предизвестие след изтичане на тримесечен срок от сключването му.

По принцип прогнозната стойност на проекта е 3 106 796,12 лв. без ДДС. 


В категории: Новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Румънско-непримирим крадец
24.03.2022 15:22:26
0
0
Съществува само една разлика между казус Сингапур и Змийски Остров, като и едната, и другата територия не могат да поддържат човешки живот, нямайки природни подземни източници (извори) от вода:

Сингапур е независима държава докато Змийски Остров е зависима територия и част от независима държава (Украйна).
Maritime Delimitation in the Black Sea case
https://en.wikipedia.org/wiki/Maritime_Delimitation_in_the_Black_Sea_case
"Most states do not distinguish between islands, under Article 121(3) of the United Nations Convention on the Law of the Sea, claim the shelf as an EEZ for all of their islands. Examples include the UK's Rockall, Japan's Okinotorishima, the US's Hawaiian Islands and a number of uninhabited islands along the equator and France's Clipperton and other islands. "
Rocakall
https://en.wikipedia.org/wiki/Rockall
"Rockall [...] is an uninhabitable granite islet situated in the North Atlantic Ocean. The United Kingdom claims that Rockall lies within its exclusive economic zone (EEZ)[1] and is part of its territory, but this claim is not recognised by the Republic of Ireland.[2][3]"

Единствената природна вода които те притежават е дъждовната, обаче тя никак не е достатъчна за днешното население на Сингапур. Ако населението беше в пъти по-малко - да, понеже Сингапур разполага със съоръжения за пречистване на дъждовната вода. Жителите на Сингапур обаче не искат масово да си тръгнат от острова окончателно и да го изоставят на 10 или 15% от населението за които съоръженията споменати по-горе биха били достатъчни.
Щом Сингапур е независима държава а същевременно и скално образуване (а не остров) което не може да издържи човешкото обитаване само по себе си, то Сингапур би следвало да бъде лишен от цялата си акватория, икономическа изключителна зона и континентален шелф.
Независим - да, обаче без собствена акватория.
Такава е "логиката" на член 121 (3) от "Женевски конвенции по морско право":
United Nations Convention on the Law of the Sea
https://www.un.org/depts/los/convention_agreements/texts/unclos/unclos_e.pdf
REGIME OF ISLANDS
Article 121
3. Rocks which cannot sustain human habitation or economic life of
their own shall have no exclusive economic zone or continental shelf.
Превод: скали (скални образувания) които не могат да поддържат обитаването им от хора или които не могат да поддържат икономически живот няма да имат ни (собствени) Изключителни икономически зони, ни (собствен) Континентален шелф.
Под "поддържане на човешко обитаване" се разбира наличието на източници/извори от природна питейна вода.
Вместо това, Сингапур има акватория и не само това, даже е спечелил международни делове срещу Малайзия за акватории (казус Pedra Branca).
https://www.thestar.com.my/news/nation/2018/06/01/world-court-drops-malaysia-singapore-territorial-dispute/
https://www.nytimes.com/2007/03/15/world/asia/15iht-singapore.4922379.html
Ministry of Foreign Affairs
Singapore
https://www.mfa.gov.sg/SINGAPORES-FOREIGN-POLICY/Key-Issues/Pedra-Branca
"On 28 May 2018, Malaysia informed the ICJ that it would discontinue the proceedings for both the revision and interpretation cases that it had initiated earlier."

Singapore Has No Natural Water Supply, but the Country Isn’t Going Thirsty
The island nation uses recycled water, desalinization, and artificial reservoirs to meet water demand.
https://web.archive.org/web/20151106212735/http://www.takepart.com/article/2015/11/05/singapores-solution-water-crisis
http://www.takepart.com/article/2015/11/05/singapores-solution-water-crisis
Singapore's water supply: Where does it come from?
https://www.straitstimes.com/singapore/environment/singapores-water-supply-where-does-it-come-from
"Local catchment water, which relies on rainwater, is a pillar of Singapore's sustainable water supply."
Друг пример от друга интернет-статия за това че местния каптаж на вода в Сингапур се свежда само до вода от дъждове. Няма местен каптаж от извори, от земята, а само от дъждове, понеже Сингапур е като Змийски Остров: няма земни източници от вода.
Водата от дъждове никак не е достатъчна за Сингапур, за това държавата внася вода.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки