Бургаският музей качи онлайн всичките си издания


Бургаският музей качи онлайн всичките си издания
Снимка: РИМ-Бургас
28 Март 2022, Понеделник


Това е част от мисията на институцията за публикуване на резултатите от научните изследвания на културно-историческото наследство на Бургаския регион

Автор: Десант

Продължавайки своята мисия за публикуване на резултатите от научните изследвания на културно-историческото наследство на Бургаския регион, за да могат да се ползват от всеки и да изпълнят своята образователна и научна цел, бургаският музей качи на интернет страницата си всички свои научни и образователни издания. В тях са представени разработки по отделни проблеми на археологията, историята, етнографията и природата на Бургаския край.

Публикуваните онлайн-издания са както периодични, като Известията на Бургаския музей, така и тематични, отнасящи се до определен дял от историческото познание. Те могат и да се изтеглят в PDF формат ТУК, ТУК и ТУК.

Ето кои книги, сборници и периодични издания може да бъдат намерени онлайн:

Известия на бургаския музей том I – VII. Тук могат да се намерят публикации за археологията, историята, етнографията и природата на Бургаския край и на град Бургас.

Aquae Calidae Том I. Представени са резултатите от археологическите проучвания на Акве калиде в периода 2009 – 2020 г.

По дрехите посрещат... Традиционни носии от фонда на бургаския музей – Представя традиционни носии от фонда на Бургаския музей на различни етнографски групи – рупци, тронки, загорци и др.

Икони от бургаския музей – представена е в научен, каталожен вид Иконната колекция на Бургаския исторически музей.

Проучване на нематериалното наследство на Ченгене скеле – това е издание, което само по себе си представлява история на Ченгене скеле и културното наследство на рибарската общност на Рибарското селище.

Акве калиде - любимите бани на императори, царе и султани – В книгата в научно-популярен вид е представен най-прочутия още от древността археологически обект на град Бургас – Акве калиде. Изданието е триезично – на български, английски и турски език, и е публикувано в резултат от проект на Бургаския музей по програма „Трансгранично сътрудничество България - Турция“.

Национална среща „Добри практики: Съвременни форми за представяне и популяризиране на културното наследство. Предимства и недостатъци на музейните експозиции” 2 – 4 октомври 2019 г., Бургас – Сборник с доклади, посветени на проблематиката на музейните експозиции – временни и постоянни, с автори музейни експерти от цялата страна.

Сборник с доклади от IV национална среща „Музеите и устойчивото развитие”, проведена на 3- 5 юни 2015 г. в Бургас.

Обреден календар за моми и ергени: Помагало за учителя – издание, предназначено за учителите по история, с акцент традиционните носии от Бургаския край.

Обреден календар за моми и ергени: Помагало за ученика – издание, предназначено за учениците, и посветено на традиционното етнографско културно наследство от Бургаския регион.

Сборникът с доклади „Българските бежанци в Бургас и региона 1878 – 1944 г.” – сборник със статии и изследвания по проблематиката на българските бежанци, с акцент на процесите от края на 19 – началото на ХХ в., в които основен бежански център е град Бургас. Автори са експерти от Централен държавен архив, Държавен архив – Бургас, музейни експерти от Бургас и региона, специалисти от Института по Балканистика при БАН и др.

Българските бежанци в нашата памет – каталог на изложба. Представени са етнографските костюми, мъжки и женски, на бежанци от Одринска Тракия, Мала Азия, Солунско и др., намерили своя нов дом в Бургас и региона.

Бургаският укрепен пункт по време на Балканската война 1912 – 1913 г. – изключително ценно издание, представляващо военния дневник на Бургаското комендантство по време на Първата Балканска война, когато Бургас е център на за защитата на Черноморското крайбрежие. В него са описани град Бургас, болниците, батареите по Южното Черноморие, описано е откриването на торпедата, изстреляни срещу крайцера „Хамидие“, които морето е изхвърлило на созополския плаж и много други любопитни факти за Бургас през този период.

Онлайн може да се намерят и сборниците с доклади по Годишните четения по хуманитаристика, както и сборник с доклади на конференция с природонаучна тематика.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки