Ореховата метода се прилагала в даскалото в село Просеник
Автор: Яна Славянска
В наше време не един и двама учители се простиха с професията след посегателства срещу ученик – дърпане на уши, използване на обидни думи, зашлевяване на шамар, повишаване на глас и прочее провинения, оказали са непоносими за днешните школници.
Те обаче идея си нямат как е било едно време. Преди 83 години например в айтоското тогава (сега руенско) село Просеник даскалите карали децата да си слагат в устата... по един или два ореха, за да мълчат – големите по два, а малките по един орех.
Ореховата метода въвел някой си господин Стойков.
Група жители от селото пратили през май 1939 г. писмо до редакцията на вестник „Вечерна бургаска поща“ с питане дали подобна училищна практика е допустима. Каква е била реацията на тяхното прошение в старата газета повече не се среща и ред по въпроса.
Научаваме се от летописите на училището, че въпросният учител Михаил Стойков е бил доста напредничав човек. През 1932/1933 г. той събира за първи път сведения за историята на учебното заведение. От тях става ясно, че през 1905 г. местните жители купуват кръчмата на Петко Пирев и ремонтират три помещения, които превръщат в красни стаи.
През 1928 г. решават да построят училище на кооперативни начала. Но чак през 1933 г. е отслужен водосвет и положен основният камък на новата училищна постройка. Така че, когато учителят Стойков запушва устите на шумните си възпитаници с орехи, сградата е била съвсем нова, а самият той е бил главен учител на учебното заведение, чиито патрони са светите братя Кирил и Методий.