Част от електората на социалистите гласува за нас и ние се съобразяваме с това, коментират депутатите от управляващата партия Електоратът на БСП е важен сегмент от подкрепата на ГЕРБ и управляващите ще продължават да се съобразяват с него. Това разкриха депутати от ГЕРБ в кулоарите на НС. Така те обясниха факта, че Бойко Борисов под една или друга форма оказва подкрепа на хора, свързани с БСП.
"Преди изборите цели пенсионерски организации, съставени от твърди комунисти идваха при нас и ни казваха - ще гласуваме за вас, но само не се обвързвайте с Иван Костов". Това разказа депутат от ГЕРБ и местен лидер на партията в областен град.
Автор: Найден Добруджански
С назначаването и подкрепата на фигури, свързани с левицата, герберите се стараели да изтрият представата, че са свързани с Костов, която бе насаждана от БСП в предизборната кампания. Според актива на ГЕРБ идеите им за увеличаване на пенсионната възраст не удрят по твърдия електорат на БСП. "Те касаят хората, родени в края на 40-те и началото на 50-те години, много от които не са симпатизанти на левицата", смятат в ГЕРБ. Сериозен удар върху пенсионерите обаче е предприетата здравна реформа и закриването на болници. По тази тема обаче позицията на ГЕРБ така или иначе започна да омеква.
Назначаването на кадри на БСП в правителството започна още от самото му създаване. Тогава Борисов взе за министър проф. Божидар Димитров. Той обаче все пак отдавна е свързан с ГЕРБ и дори бе водач на листата на партията в Бургас. Докато след Димитров в обкръжението на Борисов започнаха да навлизат соцкадри, нямащи нищо общо с ГЕРБ. Такъв например е финансистът Кольо Парамов, когото Борисов взе за икономически съветник. Парамов е известен като заклет критик на валутния борд. През последната година името му нашумя отново заради твърденията му, че левът е силно надценен и че реалният курс е 4, а не 2 лева за евро. През 90-те години Парамов бе депутат от БСП, после заедно с Александър Томов и Николай Камов участва в отцепването на социалдемократите в ГОР и ДАР. По времето на кабинета "Виденов" той влезе в ръководството на БНБ, където бе главен ревизор до края на 1997 г. Това бе периодът, през който банковата ни система и икономиката се сринаха и се наложи страната да влезе в паричен съвет.
Малко след назначаването си под натиска на СДС и ДСБ Парамов подаде оставка. "Изключено е да стана причина да създам условия премиерът да бъде превърнат в заложник на междупартийни боричкания", обясни тогава икономистът. Борисов прие оставката на Парамов, но заяви, че въпреки това ще го ползва. "Има един основен принцип - трябва да чуеш максимално много мнения. Глупаво е да си избираш съветници единомишленици", обясни Борисов.
Малко преди да назначи Парамов Борисов изненада обществото и с подкрепата си за бившия вицепремиер на кабинета "Станишев" Меглена Плугчиева, която се кандидатира за вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) "Заставаме зад всяка достойна българска кандидатура и не се държим като другите партии, защото ние сме българи", отсече премиерът, намеквайки за ситуацията около кандидатурата на Румяна Желева за еврокомисар. Малко след това Плугчиева, която в момента е депутат от БСП се дистанцира от подкрепата, дадена й от Борисов. Тя обяви, че участва в конкурса за вицепрезидент на ЕБВР по собствено желание и в лично качество и ако спечели позицията, няма да е представител на българското правителство. Плугчиева напомни, че с решение на кабинета от ноември за представител на страната в съвета на директорите на банката е посочена Стефка Славова, но благодари на Борисов за подкрепата. Тя отрече участието й в конкурса да има някакви политически и партийни оттенъци. Плугчиева призна, че лично е информирала премиера за кандидатурата си. "Предстоят още няколко етапа от процедурата и след два-три месеца ще стане окончателно ясно кой ще бъде вицепрезидентът на ЕБВР", допълни тя.
Подкрепата за Плугчиева също отприщи вълна от недоволство в "Синята коалиция". "Последните парламентарни избори показаха желание на обществото за промяна, а г-жа Плугчиева е част от тройната коалиция, част от проблемите с европейските фондове и за нас е необяснимо, че тя получава подкрепата на българския премиер", възмути се лидерът на СДС Мартин Димитров. Той допълни, че Плугчиева се подкрепя и от президента Георги Първанов, което е напълно обяснимо, докато подкрепата на Борисов показвала някаква форма на сделка. Според Димитров Плугчиева няма и необходимото образование, тъй като е лесовъд. По-подходящ бил подуправителят на БНБ Калин Христов.
За подкрепата на Борисов към Плугчиева не беше без значение и фактът, че когато се гласува кабинетът тя бе единственият червен депутат с вот "въздържал се", а не "против". Тогава БСП я наказа, като я лиши от председателското място в парламентарната комисия по европейски въпроси.
Борисов винаги е изтъквал и факта, че не е попречил на кандидатурата на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО. Бокова бе номинирана по времето на Сергей Станишев, но зае поста когато премиер вече бе Борисов. Според сините обаче в заигравките на Борисов с БСП има и нещо положително, защото по този начин се отваря широка дясна електорална писта за тях.