Ще изгубим милиони по европейски програми


Ще изгубим милиони по европейски програми
Калина Илиева
10 Август 2010, Вторник


Според официалните данни от сайта на МЗХ, до средата на май, за три години и половина българското селско стопанство е получило 296 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Читателите на в. „Десант” вече знаят от публикации в предишни броеве, че по ПРСР, фермерите ни трябва да получат до края на 2013 г. финансиране за близо 3 240 млрд. евро.

Данните, които се изливат в момента от медии, близки до властта, засягат главно обеми на внесени предложения, които се разглеждали.



Автор: инж. Петър Петров

Спекулира се с броя на сключени договори. Но не се казва нищо как български производители намират кредити от закъсали гръцки банки, владеещи над 30 % от финансовия пазар у нас. В последните седмици от ведомството на г-н Мирослав Найденов – Министерството на земеделието и храните (МЗХ) започват да ни внушават вече, че всъщност срокът за усвояване на парите не бил 2013 г., а две години по-късно 2015 г., т.е. когато народното недоволство ще е измело от властта партия ГЕРБ заради очаквания провал в усвояването на еврофондовете. Само че по-късният срок ще важи за други мерки, които ще стартират от следващата година нататък, а не за вече внесени проекти, за каквито става дума сега.

На фона на гореизложеното , миналата седмица Роджър Уайт – говорител на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони” към ЕК, направи официално изявление по повод възможността България да загуби близо 100 млн. лв. по ПРСР. Става дума за редовно приети и обработени проекти от Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) за закупуване на селскостопанска техника за 100 млн. лв. над лимита, предвиден в мярка 121. Те ще „изгорят”, тъй като Генерална дирекция „Земеделие" на Европейската комисия е отказала да отпусне допълнително средства за дофинансиране на мярката от Програмата за развитие на селските райони.

По думите на г-ца Калина Илиева – изпълнителен директор на ДФЗ-РА, МЗХ е започнало предварителни преговори с Европейската комисия (ЕК) с искане на допълнителни средства за този тип проекти, които да се прехвърлят от други мерки на Програмата, към които интересът е по-слаб. Само че какво е основанието за подобни твърдения, след като в ЕК не е постъпвало официално искане от България за изменение на ПРСР? Това се заявява категорично от г-н Роджър Уайт, който казва буквално „… до момента България не е внасяла официална молба в Комисията за изменение на ПРСР за прехвърляне на средства от една мярка към друга”.

Някои от читателите ще се запитат защо се занимаваме с някакви си 100 млн. лв., след като с този стил на работа няма да се усвоят три милиарда евро. Отговорът е в погрешния подход на управляващата партия, че роднини или деца на приятели (въпросната Калина Илиева е дъщеря на колега на Бойко Борисов от пожарната) могат да се справят в сложните взаимоотношения със структурите на ЕК в Брюксел. Роднинствата са много важен елемент на властта у нас, но в отношенията с европейските институции те са без всякакво значение.

Нетърпеливите вече ще попитат, а защо все пак не е внесено предложението в ЕК и фермерите да си получат онези 100 млн. лева. Защото, уважаеми читатели, в Европа действат демократични правила. Например едно от тях е подобен род предложения, преди да се внесат в Комисията, да бъдат одобрени от Комитета за наблюдение към ПРСР в България. Този орган включва представители на различни обединения на потенциални партньори и заинтересовани обществени организации от цялата страна. Друг е въпросът, че комитетът досега не се е събирал, не е обсъждал нищо, не е вземал никакво решение. Той само съществува на хартия и всички чакат какво ще нареди вездесъщият ни премиер и по тази тема…

Междувременно сроковете изтичат. Има утвърдени правила в бюрократичната машина на ЕК, които ако не се спазят, оставят закъснелия с празни джобове. В случая с ПРСР, след евентуалното официалното внасяне с искане за изменения в разпределението на бюджета, Комисията е определила срок (обикновено 4-месечен, но е зависещ от характера на измененията) за оценка и приемане на изменението. За България това значи, че след 1 септември 2010 г. сроковете ще са изтървани и г-ца Илиева ще загуби за страната ни 100 млн. лв., които биха могли да се използват за закупуване на трактори, комбайни, инвентар и друга техника.

Остава да се надяваме, че Калина Илиева и екипът й в ДФЗ ще се откажат от почивка на Халкидики или на Мадейра, за да изготвят нужните документи. Ще повикат от Златните пясъци и Слънчев бряг членовете-патриоти на Мониторинговия комитет по ПРСР, които са останали да подпомагат родните хотелиери по време на криза. После до 31 август ще се внесат в ЕК нужните документи и протоколи. Аз лично дълбоко се съмнявам в такъв сценарий…



В категории: Анализи , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки