Геронтолозите определят три основни фактора, които оказват решаващо влияние върху продължителността на човешкия живот – наследственост (50 %), екология (20 %) и битови условия (30 %). И действително от начина, по който живеем, зависи много дали ще бъдем здрави и енергични.
Съществуват, разбира се, феноменални отклонения от това правило, като
кубинците например. Те са известни със своето дълголетие – средната продължителност на живота на Острова на свободата е една от най-високите на планетата – 78 години. Поданиците на династията Кастро обаче твърдят, че тайната на тяхното дългоденствие е секс, мързел и злоупотреба с алкохол, кафе и цигари!
Какво казва по въпроса статистиката. Може да се смята за доказан факт, че играта на голф удължава живота с цели 5 години. Интересно е да се отбележи, че смъртността при любителите на тази аристократична игра е с 40 % по-ниска, отколкото при другите хора от същия пол, възраст и социално-икономически статус.
Добри са перспективите и пред ловците и рибарите, чието хоби добавя към летописа им още 2 години живот. Подобна съдба споделят и градинарите – работата в лехите им осигурява още 3 години битие, а също и колекционерите, които също удължават живота си с 3 години само с усилията си да обогатят сбирките си. Какво точно ще колекционират е без значение.
Известно е например, че академик Павлов, който е доживял до 87-годишна възраст, е събирал марки с изображения на кучета. 104-годишният японец Хинохара Сигеаки пък цял живот трупа колекция от лули, а французойката Жана Калмент умира чак на 121 години, живеейки с мисълта как да попълни сбирката си от елхови играчки.