Възрастни хора принудени да пътуват по 20-30 км, за да отидат на преглед при личния си лекар. В малките населени места в община Елена проблемът с общопрактикуващите лекари от няколко години е особено остър. Балканските села се обслужват само от един семеен лекар. На практика джипито трудно смогва и веднъж веднъж седмично да си нагледа пациентите, пръснати в няколко селища.
За отдалечените и намиращи се на труднопроходими места полуобезлюдени махали
положението е още по-трагично. Всичко това е принудило хората да се лекуват сами, а тези, които още ги държат краката, ходят пешком до града. Защото освен всичко останало, и транспортът там е нередовен.
Шефът на РЗОК във Велико Търново д-р Иван Иванов съобщи, че в 4 от еленските села Марян, Майско, Буйновци и Беброво има лекарски кабинети, които обаче от 10 години са празни, тъй като никой семеен лекар не иска да обслужва тези села поради отдалечеността им. В същото време според одобрената здравна карта в тези села трябва да има джипита. Дори се дават бонуси между 320 и 360 лева месечно за работа на общопрактикуващите лекари в такива неблагоприятни практики, но лекар на село няма.
Подобно е положението и в другите общини на Великотърновска област. В Стражица без лекар от години са 8 села, които са половината община. Всяко трето село в Павликени също е без постоянен лекарски надзор.
Любопитно е, че дори в град Долна Оряховица с близо 3000 души население, има места за двама общопрактикуващи лекари, но няма нито един доктор.
Общо 49 са незаетите лекарски практики във Великотърновска област и няма тенденция това да се промени, категорични са от Здравната каса.