Ако попитат някого коя е най-неприятната и нетърпима болка, която е изпитвал, едва ли ще се намери човек, който да не сподели единодушното мнение, че това е зъбоболът. Цели столетия всевъзможни лечители се опитват да намерят начин да я облекчат с най-различни средства.
Така още преди 400 години немският учен Карданус предлага една безобидна
процедура, съветвайки болния да постои няколко часа с отворена уста, обърнат към Луната. Според средновековния лечител, лъчите на месечината оказвали благотворно влияние върху тези страдания. Преди него, през І век знаменитият Плиний горещо препоръчвал да се пъха в ухото, откъм страната на болния зъб... изпражнение от врана или врабче, омесено на тампон с масло.
Зъбната болка всъщност е симптом на множество заболявания и затова е задължително да посетите стоматолога си. Тя може да е причинена от кариес, възпаление на венците или на троичния нерв, от появата на тумор и какво ли още не. Затова в тези случаи до народната медицина се прибягва само, за да се облекчи състоянието на страдащия докато бъде приет от зъболекаря и като спомагателно средство на фона на конвенционалните методи на лечение.
Ето няколко традиционни начини за облекчаване на зъбобола, достигнали до наши дни от старите знахари.
· Ако болката е причинена от кариес, в дупката на зъба може да се постави памуче, напоено със сок от лук
· Много добро средство е използването на предварително приготвена настойка от прополис. За целта се взима 300 г. прополис, който се държи в 200 мл. вода в продължение на 7-10 дни. После течността се прецежда и се съхранява в тъмно шише. При възникване на болка памучен тампон се напоява с настойката и се поставя върху проблемния зъб. Може, разбира се, да ползвате и готов разтвор, който се продава в аптеките.
· Старинно средство срещу зъбобол се приготвя от намачкан на кашица чесън и смлян черен пипер в съотношение 1:1. Сместа се постава в марля и се притиска плътно към ушната раковина на противоположната на болния зъб страна.
· При възпаления на венците се смесва прясно изцеден сок от зеле с преварена вода в съотношение 1:1 и с него се плакне устата 3-4 пъти на ден.
· Добър резултат в тези случаи се постига и чрез жабурене със сок от настърган хрян, разреден с половината на него количество вода
· Полезно е възпалените венци да се налагат с кашица от пресен картоф.
· При хронични гингвинити, стоматити и други възпалителни процеси в устната кухина 3-4 пъти на ден тя се плакне с прецедена настойка от престояли 8 чаша в чаша с вода 2 ч. л. сушени черни боровинки.
· С успех се прилага и отварата от салвия, при която 1 с. л. от дрогата се залива с чаша вряла вода и престоява 1 час. С нея се жабури устата, а тампон, напоен с течността, се притиска към болния зъб.