По следите на средновековна България


По следите на  средновековна България
По средата на Анадола се е намирала последната средновековна българска държава Снимка Google Earth
07 Юни 2011, Вторник


По следите на последната българска средновековна държава“ - така бе наречена проучвателна експедиция, представена в началото на седмицата в Бургас от организатора й Георги Дракалиев.


Автор: Десант

Както е известно от стари османски и караманлийски документи, публикувани за пръв път от турския професор Неджиб Асъм бей, тази държава се е намирала между градовете Кония и Бейшехир (Централен Анадол) и е просъществувала до началото на 16 век. Нейната столица се е намирала в района на днешното селище Хатунсарай, съобщава Дракалиев, който е и лидер на местната организация на партия ВМРО-БНД.

Експедицията е била организирана не само с проучвателна цел, а и за да се запознае широката общественост с този период от българската история, известен само на специалистите, и за да се извадят от забвение имената на последните български средновековни владетели от тази част на света.

По време на презентацията беше представен и снимков материал от изследването, от който се видя как изглеждат в момента старите центрове на българщината, намирали се в сърцето на днешна Турция.

Това включва градовете Хатунсарай (Еренкелова планина), Аксарай, Кония, Акшехир, Листра и др. места, намиращи се северно от Булгар-даг (Българска планина), за които изобилстват сведения за живота и дейността на българските владетели и техните армии в периода 13-16 век.

В т. нар. Караманско шахнаме (царственик) се говори за създаването на две български държави в Южен Анадол в полите на Булгар-даг. Там се споменават имената на царица Катерина, Яхша хан I, Яхша хан II, Асен, Асеноглу.

Древната история на караманските владетели е само едно от свидетелствата за съществуването на две български държави в този регион. Едната е просъществувала до разбиването на българските войски (водени от българската кралица Катерина) от армията на османския султан Селим I преди похода му до Египет и Арабия през 1516 г. , а другата - до 1518 г. , разбита пак от Селим І след същия поход.

Темата е от изключително важно значение, смятат бургаските пътешественици, и тя се нуждае от по-задълбочени проучвания на място. Според тях, държавата и медиите трябва да организират втора подобна експедиция, която да изследва по-подробно всички места в Южен и Централен Анадол, свързани с историята на нашите предшественици. Те препоръчаха в екипа на евентуално следващо проучване да бъдат включени добър познавач на анадолските диалекти, оператор и специалист по алпинизъм.


Планина Еренкел някога е била българска Снимка ВМРО

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки