Георги Първанов лепна СПИН на Столетницата и направи неоценима услуга на ГЕРБ и Бойко Борисов
Автор: Ани Петрова
На пръв поглед всичко е ясно – поне за Станишев. Статистиката показва, че той е номиниран на 179 отчетно-изборни конференции в цялата страна, а Първанов – едва на 82. Иде реч за форумите, на които е издигана само по една кандидатура за лидер на БСП.
Има и конференции, на които са издигани по 5-7-10 кандидатури.
Общо номинациите за мен са 179, за Първанов – 70, съобщи Станишев дни преди на 48-я конгрес на социалистите. Президентът на ПЕС скромно додаде: „Това не значи, че делегатите ще се съобразят, но все пак”.
Но все пак...
Кой ли беше казал, че всичко е такова, каквото е, но нищо не е такова, каквото изглежда? Ето ви пример – часове, след като Станишев обяви статистическите данни за номинациите, в. „Стандарт“ излезе с огромно заглавие на първата си страница: „Първанов обръща мача“.
Вестникът е пословично известен с подкрепата си за Бойко Борисов (в момента) и за всяка власт (по принцип). И в конкретния случай парадоксалното на пръв поглед заглавие е брилянтно обяснено с формулата „пари-власт-още пари“.
Така, според неподписаната уводна статия на „Стандарт“, „група солидни бизнесмени са решили да ударят рамо на Първанов. „Нищо лично, просто с експрезидента имаме много по-голям шанс да се върнем във властта", мотивирали се предприемачите“. Те и техни емисари вече провеждали срещи и разговори с всичките 823 делегати на конгреса. И още: „Заради натиска от „Позитано“ 20 всички публично се кълнат на Станишев, но вече са готови с бюлетина за Първанов, обясняват партийните играчи“, цитирани в статията.
Те ти булка летен сняг...
Да ни прости Джером К. Джером, още повече, че в случая кучето символизира отношението на БСП към въпроса за властта.
В лодката са Сергей Станишев, Георги Първанов и младият депутат от левицата Драгомир Стойнев.
Сергей Станишев изглежда с най-големи шансове да оглави БСП за пореден път. Предимство му дава и фактът, че в момента е президент на ПЕС. Той има подкрепата на партийния апарат и на мнозинството от левите депутати. Освен това Станишев е най-ясен и последователен в тезите и принципите, които защитава.
Категоричен е, че никога и под никаква форма не би участвал във властта с ГЕРБ. Не може дори да бъде заподозрян в задкулисни договорки и сделки с Бойко Борисов и досега отказва всякакви сделки с Георги Първанов.
Станишев, обаче претърпя провал с неуспешния опит за вот на недоверие срещу правителството заради отказа от АЕЦ „Белене“. Определено носи вина и за все по-лошото организационно състояние на БСП, застаряването на партията и влошаването на публичния й имидж.
Георги Първанов не бива да бъде подценяван нито за миг. Като предшественик на Станишев и президент (2002-2012 г.) Първанов има огромен политически опит, вкл. в задкулисието на политиката и общуването с представителите на едрия бизнес.
Отношенията между Георги Първанов и Бойко Борисов имат дълга предистория и театралните вражди са малката, видимата част от тях. Мнозина сериозни анализатори, както и политици от различни партии смятат, че Борисов превзема БСП чрез Първанов. Последният често променя позициите си, но като архитект на Тройната коалиция никога не е крил, че при определени условия би приел БСП да управлява с ГЕРБ.
Първанов се провали с проекта си АБВ, както и в опитите си за сделка със Станишев в желанието си да се върне на „Позитано“ 20.
Първанов отправи и открита заплаха за бъдещето на БСП. По думите му, “какъвто и да е изходът, ако (на конгреса, бел. на автора) просто се преброим, той ще бъде не разцепление, но трайно разделение на партията”.
Драгомир Стойнев (роден през 1976 г. в Либия) е възпитаник на Сорбоната, председател на парламентарната комисия по труда и социалната политика, номиниран е от повече от 30 организации. По думите му, има своите шансове, защото така нар. лидерска битка е преминала всякакви граници и освен това е битка на статуквото, а не на промяната.
Аз съм на страната на промяната. Дали ще бъда аз или някой друг, но когато е имало промяна, БСП е печелила избори, казва Стойнев. Той признава, че винаги на конгреса лидерът се е излъчвал в тъмни стаички и задконгресни игри, отрича да е „тайна подводница“ и декларира, че няма да играе нито за Станишев, нито за Първанов.
Стойнев беше лансиран още през пролетта от любимеца на социалистите Стефан Данаилов и до преди седмица категорично отказваше да коментира както номинацията си, така и двубоя Станишев-Първанов. Мнозина го смятат за човек на Първанов.
Поредният, 48-и конгрес на Столетницата, вече е опорочен, нищо че още не се е състоял.
Който и да спечели битката за лидерския пост в БСП – все едно – ще има обвинения в задкулисни игри и натиск, в манипулиране на делегати и гласове, ще има недоволни.
Ако спечели Станишев, то Първанов няма да си седне на задника – нито в прекия, нито в преносния смисъл на думата. Първанов иска властта в БСП и ако не я получи, няма да се поколебае да създаде втори неин център и/или да разцепи партията, налагайки я върху прокрустовото ложе на собствените си непомерни амбиции.
Първанов също заболя от комплекса на Иван Костов, смята Кольо Парамов, лидер на партия „Обединена социалдемокрация“. Той изтъква, че когато един лидер не е успял да се вмести във времето си активно, историята го изпреварва чрез смисъла и съдържанието на модерната политика. По думите на Парамов, „не може да пропилееш 10 години за лов, замени на земи и зависимости от олигархокрацията и изведнъж да се сетиш за социалдемокрацията“.
Всъщност темата за социалдемократизирането на БСП е повече от важна – тя е от съдбовно значение за Столетницата и нейното бъдеще. В този смисъл големият губещ от предстоящия конгрес на БСП ще са нейните членове, които остаряха безвъзвратно в очакване на преустройства, социализъм с човешко лице, промяна, работещи алтернативи и достойни пенсии в социална държава от европейски тип.
Всуе!
Първото означава синдром на придобита имунна недостатъчност, а второто е склонност към самоубийство, самоубийствен тип поведение.
С действията си от Нова година насам Георги Първанов наистина срина имунната система на партията си. От телевизии и радия, с обикалянията си по градове и села, екслидерът непрестанно облъчваше партията и членовете й с претенциите си, натрапваше им оценките си, предлагаше сделки „лидерство срещу подкрепа за Станишев начело на ПЕС“, сипеше обвинения за манипулирани отчетно-изборни конференции и платени с милион медийни кампании срещу него.
Толкова за това що е СПИН и има ли той почва в БСП. Що се отнася до самоубийственото поведение на Столетницата, то има десетилетни корени – достатъчно е да си спомним за въстанието през 1923 година и атентата в черквата „Света Неделя“.
В най-ново време разрушителен ефект имаше издигането на Андрей Луканов и на Жан Виденов, разделението на червени бабички и червени мобифони, партийното покровителство над бизнесмени с олигархични претенции и дори издигането им на ключови позиции в партийната йерархия.
В този смисъл първото заседание на 48-ия конгрес на БСП ще донесе малко отговори и много въпроси. България от години има слаба и разпокъсана десница – май дойде редът и на левицата.