Консервантите, добавките и емулгаторите в храната са причина за бума от ракови заболявания през последните години.
Това заяви проф. Донка Байкова, заместник-председател на Българското дружество по хранене и диететика.
По думите й, одобрените хранителни добавки на българския пазар са вече 1990 на брой, като само преди година те са били с около 500 по-малко.
Съдържанието на Е-та в храната става все по-голямо. Само в хляба консервантите са пет, а в кренвиршите, освен кожата, сланината и нишестето, добавките са над 20%.
Вегетарианската диета също не гарантира чиста и здравословна храна. Плодовете и зеленчуците пътуват хиляди километри и за да се съхранят, често се подлагат на допълнителна химическа обработка, обясни проф. Байкова.
Някои от добавките са забранени в определени държави.
Например в продължение на 18 години аспартамът е бил забранен за употреба в САЩ, но той е разрешен отново, когато на власт идва бившият директор на компанията производител Доналд Ръмсфелд.
Освен че е канцерогенен, аспартамът има свойството да се натрупва в плацентата на бременните жени. Смята се, че подсладителят води и до загуба на паметта. Той е предпочитан от производителите на храни, тъй като е в пъти по-сладък от захарта и продуктите им излизат по-рентабилни. Консервантите в храната и напитките са виновни и за хиперактивността на съвременните деца, посочи проф. Байкова.
“Битовата химия на 21 век не е до, а вътре в хладилника”, каза психологът Еленко Ангелов. „Как може един човешки организъм да преработи цялата Менделеева таблица? В стремежа си продуктите им да приличат на истинските, производителите добавят емулгатори, овкусители, оцветители, които обаче могат да предизвикат необратими реакции. Особено изложени на риск са малките деца, бременните жени и хората с хронични заболявания”, каза още проф. Байкова.