Южнокорейската компания „Ию Съндей“ възнамерява да построи няколко биоферми у нас за производство на сертифицирани екологично чисти растителни и животински продукти.
Стопанствата ще са разположени в близост до соларните електроцентрали на компанията в с. Катуница, община Садово, с. Самоводене, община Велико Търново, с. Остър камък, община Харманли, с. Златарица, община Златарица, и в Сливен.
Намеренията на южнокорейските инвеститори бяха представени преди дни на среща между управителя на „Ию Съндей“ Ал Джонгсу Сул и председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Фирмата вече е инвестирала в терени, където да създаде мощности за производство на биофуражи и биоферми за кокошки и яйца. БТПП ще помогне на чуждите инвеститори да намерят експерти по земеделие и експорт на биопродукти.
Междувременно и Катар заяви, че възнамерява да инвестира сериозни капитали в българското земеделие, стана ясно след срещата на аграрния министър Димитър Греков и посланика на Катар г-н Мохамед бен Али Алнуейми.
Министър Греков припомни, че България има отлични климатични условия, богати традиции и опит в областта на животновъдството и растениевъдството, което би било добра основа за бъдещи съвместни проекти. Той подчерта, че България, като страна от ЕС, разполага с отлични производствени мощности за качествени меса и месни консерви, пилешко месо, яйца, млека и млечни продукти.
„Стартирането на съвместни стратегически проекти би дало възможност на Катар да стъпи на пазари в Европа, а на България да получи по-силни позиции на пазарите в Близкия изток и Азия”, увери катарският посланик.
Двете страни ще създадат съвместна работна група с подкомисии, които ще започнат разговори за конкретните параметри на бъдещото партньорство. Неотдавна стана ясно, че катарски фонд иска да отглежда агнета у нас, съобщи председателят на Селскостопанска академия проф. Петър Славейков.
“Хасаад фуудс” планира да инвестира 80 милиона лева за период от пет години.
Овцевъдните комплекси ще бъдат разположени в Земеделския институт в Стара Загора, в Института по животновъдни науки в Костинброд, в Института по планинско животновъдство в Троян и в Опитната станция по земеделие в Търговище.
Инвестициите на катарския фонд са били договорени с ръководството на Селскостопанска академия преди четири месеца. Договорката е Катар да финансира създаването на научно-производствени овцекомплекси в рамките на академията.
През 2012 г. беше договорен проект за сътрудничество между България и Катар, но той бе замразен, тъй като ССА нямаше достатъчен финансов ресурс.