Българските фермери ще получават по-високи субсидии след 2014 г., когато стартира новият програмен период на Общата селскостопанска политика на ЕС.
Увеличението е за животновъди, овощари и производители на зеленчуци.
За пръв път за страната ни ще има подпомагане за отглеждането на памук и протеинови култури, след като земеделските министри на страните от ЕС се споразумяха за следващия 7-годишен бюджет на европейската общност.
Досега фермерите от секторите животновъдство, зеленчукопроизводство и овощарство получаваха 3,5% от годишните директни плащания.
Сега таванът става 13 на сто, обясни министърът на земеделието и храните Димитър Греков. Първоначално планираната сума бе в размер на 10%, а България настояваше делът на това подпомагане да стане 15%. Отделен бюджет от 2 на сто ще има за производителите на протеинови култури. На приключилия в Люксембург Съвет на министрите на земеделието се постигна договорка всяка държава членка сама да решава как да ограничи получаването от един фермер на субсидии над 150 хил. евро.
За да привлече повече млади хора в селското стопанство, Европарламентът настоява целият ЕС да осигури на земеделските производители под 41 години допълнително 25% за доплащания за първите 25-90 хектара. “България и останалите държави членки, които ще продължат да прилагат схемата за единно плащане на площ до 2020 г., ще имат право и за намаляващо национално подпомагане. То ще позволи да се насочва допълнителна помощ към сектори, за които до момента се отпускат национални доплащания”, посочи министър Греков. Става дума за говеда, биволи, крави, месопроизводство, овце, кози и тютюн.