Заетите в земеделския сектор у нас са масово без образователен ценз.
Само 3% от управителите на земеделски стопанства имат някакво специализирано образование, а близо половината от тях са на възраст над 65 години.
Производителността на труда е много ниска - с 30% под нивото на средната за страната, сочат данни на земеделската федерация към КНСБ, огласени преди дни на конференция по устойчиво земеделие. Само 11 на сто от заетите в селското стопанство в България внасят осигуровки върху доходите си.
Макар че през последните 5 г. българският агросектор е подпомогнат със 7 милиарда лева от Европа, това не се отразява върху заетостта и доходите в селското стопанство.
У нас в селата живеят 39% от населението. В тези райони обаче се отчита и най-висока безработица - над 20%, а за младите хора тя достига до 30%. С една четвърт са намалели заетите в земеделието през последните 5 години. 92 на сто от работещите във фермите и на полето са членове на семейството.
Ниска остава и средната работна заплата в отрасъла. Заетите получават със 77% по-малко, отколкото в другите сектори. Парите от европейските фондове отиват концентрирано у няколко големи играчи на аграрния пазар. 78% от отпуснатите средства се усвояват от едва 3,4% от фермерите. Различията между едрите и дребните стопанства се задълбочават.