Договорени са 5,45 милиарда по Програмата за развитие на селските райони
Ресурсът за държавни помощи в селското стопанство у нас през тази година е 79,3 милиона лева. Парите се отпускат по 22 схеми и помощи de minimis, прилагани от Държавен фонд „Земеделие”.
В средата на годината са усвоени 62, 4 млн. лева, което е близо 80 % от ресурса, съобщи в Парламента земеделският министър проф. Димитър Греков. 15,44 млн. лв. са усвоени като помощи за компенсиране на щети от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития, както и за превенция на болести по растения и животни.
Това е 57 % от определения ресурс от 27, 06 млн. лв. Като помощи, насочени към повишаване на качеството на храните и суровините от животински произход, са усвоени 44, 37 млн. лв., или 97 % от общата сума от 45 800 000 лв.
Над 60% са изразходваните средства за помощите за гарантиране използването на качествен посевен материал в растениевъдството и поддържане на високо ниво на развъдната дейност в животновъдството.
От парите за насърчаване участието на земеделските производители в национални и международни селскостопански изложения и обмен на опит са усвоени 71%. 13 на сто са изплатени от парите, насочени към обновяване и диверсификация на стопанствата чрез инвестиции за директни доставки. 583 730 лв. са договорени като помощи, насочени към насърчаване на земеделските производители към застраховане.
По линия на de minimis са усвоени 158 417 лв. помощи, или 22 % от одобрения ресурс. Държавни помощи са осигурени и за инвестиции в земеделските стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък. Програмата е разработена от Министерството на земеделието и храните, но се прилага и в НАП. През миналата година подпомагането надхвърли 63 млн. лв. През юни Европейската комисия одобри предложенията, предвиждащи увеличение на общия бюджет до 250 млн. лв. и удължаване на срока на прилагане до края на 2014 г.
Междувременно стана ясно, че общата договорена сума по Програмата за развитие на селските райони е за 5,45 милиарда лева към 8 юли т. г. Сключенитедоговори са 20 420. Напълно приключени са 6 466 проекта, по които изплатените средства са 1,19 млрд. лв. В процес на изпълнение са останали 13 954 договора, като по-голяма част от тях са по мерки с петгодишен ангажимент, по които вече са направени междинни плащания, а следващото финансиране ще продължи и след 2015 г.
До момента са договорени над 87% от общия бюджет на програмата, разплатени са над 55% от средствата, включително аванс от над 182 млн. евро и Гаранционен фонд малко над 121 млн. евро.
Основната пречка за изпълнение на договорите е, че фермерите не могат да осигурят средства за реализиране на одобрените инвестиции. Принципът на предоставяне на сумите по програмата предполага ползвателите предварително да осигурят необходимите капитали за реализиране на проекта, които впоследствие се възстановяват от програмата под формата на субсидия.
Фермерите се оплакват, че банките отказват да им предоставят кредити или банкови гаранции, необходими за стартиране на проектите. Трябва да се ускори процесът по издаване на гаранции за покриване на обезпечения чрез Гаранционния фонд по мерки от 121, 122, 123, в които е съсредоточен голям финансов ресурс, смята земеделският министър. Той предлага програмата да се обвърже с финансови инструменти и различни механизми като гаранционни и кредитни фондове, за да се улеснят ползвателите при изпълнение на проектите си.