Билката е разпространена из цялата страна и най-вече в ниските й планински части.
Народът й е дал това име, тъй като килийките на цвета й са подредени така, че наподобяват отпечатък от котешка стъпка.
Тя съдържа дъбилни вещества, флавоноиди, висши маслени киселини и ароматно етерично масло. В нея проф. Иларион Янчев от БАН е открил вещество, което унищожава раковите клетки, като в същото време здравите клетки остават незасегнати. Проучвания върху животни са показали, че екстрактът, създаден от патолога на базата на билката, в силно концентриран вид разгражда туморите и от тях остава само безопасна рана.
Освен силното си антиканценогенно действие, в растението се откриват и съставки, които оказват успокояващо действие и стимулират регенеративните процеси в организма.
Народната медицина прилага отвара от котешка стъпка при Паркинсон, проблеми с простатата и заболявания на дихателните пътища, включително туберкулоза и астма. Настойката от лековитото биле се употребява също при кашлица и главоболие.
Това е медоносно растение, като един цвят от него дава в денонощието по 0,35 мг нектар. Освен че намира лекарствено приложение, билката се използва и за оцветяване.
Цъфти от края на юни до средата на септември и се бере по време на цъфтежа си. Суши се на сянка под навес, като се разстила на слой от 3-5 см и периодично се разбърква.