Министерството на земеделието уж обмисляше да намали данъка за зеленчукопроизводителите, за да намали дела на стопаните в сивия сектор, но после се отметна
Ставката по ДДС да не е 20 процента, а да се намали на 7% и това да важи за производителите на грозде, плодове и зеленчуци, обмислят в Министерството на земеделието и храните. Основният мотив за въвеждането на диференциран данък в тези производствени сектори е да се намали делът на стопаните, които са в сивия сектор. Едно от условията за въвеждане на новата, силно занижена ставка обаче ще е представителите на бранша да се сдружават в организации, съобщават експерти от агроведомството пред Fermer.bg. Само така те ще могат да се ползват и от още един бонус - право на преференциален акциз върху горивата, използвани във фермите.
Има законова възможност за промяната на ДДС, тъй като в повечето страни членки на Европейския съюз ставките са диференцирани, а повечето от тях са въвели по-нисък данък и за храни, книги, лекарства и хотелиерство. Европейската комисия дори предвижда специална плоска ставка по данък добавена стойност за фермерите. В Гърция, например, ДДС върху храните е 13%, а за хотелиерите - 6,5 на сто, показва справка на ЕК.
Във Великобритания данъкът върху храните е 5%, във Франция е 5,5%, в Германия плащат 7 на сто, в Полша - 8, а в Румъния - 9%. Единственото изключение за по-нисък ДДС у нас е в сектора хотелиерство, който се облага с 9%, вместо със стандартните 20 на сто.Въпреки че предвижданите промени се коментират от няколко седмици, във вторник (30 юли) аграрният министър Димитър Греков заяви, че Земеделското министерство и правителството не са обмисляли към този момент намаляване на ставката за ДДС за храните.
Подобна мярка се подготвя в Румъния, но според министъра не следва при всяка данъчна или законодателна промяна в съседна страна, това да води до очакване за подобни решения и у нас.
Той заяви, че се поддържа курс на стимулиране на родното производство с други лостове – повече дотации, субсидии и облекчения в определени сектори, които да направят стоките ни конкурентни и да повишат качеството.
В последните 23 години не всички производства са субсидирани еднакво и при настоящото подпомагане на единица площ не всички земеделски производства се нуждаят от еднакви средства. Според министъра е необходимо диференцирано заплащане за отделни култури.