Цялата сума, която трябва да се преведе на селско-стопанските производители, е над 1 милиард лева
Европейските субсидии за земеделските производители да бъдат заложени в актуализацията на бюджета, настоя аграрният министър Димитър Греков. Цялата сума, която трябва да се преведе на стопаните за 2014 г., е близо 558 000 евро, което прави 1 милиард лева.
Греков подчерта, че сумата е голяма и не може да бъде изплатена от бюджета в този му вид. Ако европейските субсидии бъдат планирани в актуализацията, ще бъде възможно държавата да изплати на производителите авансово между 20% и 50% от сумата за следващата година.
В противен случай парите на стопаните ще бъдат дадени чак в края на годината, подчерта Греков. Това ще затрудни земеделците, които ще нарушат важни агропрактики и няма да получат добри резултати.
„Все пак те трябва да подготвят почвата и да заложат посева за следващата година“, отбеляза министърът. Той бе категоричен, че помощта за земеделските производители ще бъде дадена след актуализацията на бюджета, а министър-председателят е поел ангажимент за това.
През последните 20 години земеделското производство у нас е подложено на много голямо изпитание, а стопаните ни не са получавали най-адекватната помощ от държавата.
„Призовавам българските земеделци, сблъскващи се със служители, които не им обръщат необходимото внимание, да подадат сигнали до министерството. Уверявам ги, че те ще бъдат взети под внимание“, заяви Греков.
„Земеделските стопани трябва да имат увереността, че държавата е на тяхна страна, че защитава техните интереси“, добави той и припомни, че едва 20% от всички земеделски продукти на пазара са родно производство.
„Останалите 80% от зеленчуците и плодовете в страната ни са внос. Точно затова трябва да дадем повече възможности на нашите земеделци да бъдат конкурентни на пазара и да стигнат до големите търговски вериги”, допълни министър Греков.
Затова министерството разработва наредба за ограничаване вноса на плодове и зеленчуци от страни извън Европейския съюз като Македония и Турция. Друго намерение на ведомството е да въведе правила във вноса на плодове и зеленчуци от ЕС, които влизат у нас на много ниски цени.
Греков уточни, че министерството не може да въведе акциз върху стоките от ЕС, но има категоричното намерение да въведе ред във вноса. По думите на министъра, европейските плодове и зеленчуци минават митницата с документи на много ниски цени, което води до корупционни практики и ниски стойности на продукцията.
Това, от своя страна, прави дъмпинг на родните плодове и зеленчуци. Друг проблем по веригата са прекупвачите, които според Димитър Греков са основна пречка за нашето селско стопанство.
Той даде пример с цената на дините от Любимец, която до хипермаркетите се увеличава няколко пъти.
Друга схема, която разработва Аграрното министерство, предвижда на производителите на плодове да бъдат възстановявани разходите за борбата с болести по овошките. „С прилагането на схемата прогнозите ни са болестите да намалеят с 30-40%", заяви зам.-министърът на земеделието Явор Гечев на учредителното заседание на Консултативния съвет по трайни насаждения в сряда.
Консултативният съвет има за цел да решава специфичните проблеми на сектора чрез изпълнението на Програмата за развитие на селските райони. Зам.-министър Гечев обясни, че в новата ПРСР ще има диференциране на мерките и средствата. „20% от бюджетите ще бъдат гарантирани за биопроизводство, което е и приоритет на ЕС. Ако тези пари не бъдат усвоени напълно, те ще се прехвърлят към конвенционалното земеделие”, каза Явор Гечев.