Рекордно ниски добиви от мед отчитат в Южна България
Европейската комисия одобри 28-те национални програми за производство и предлагане на пазара на пчелни продукти за периода 2014-2016 г. Българската пчеларска програма е с бюджет от 14 млн. лв., от които половината са европейско финансиране.
Тя беше разработена с широкото участие на браншовите организации, като бяха взети предвид предложенията на регионалните пчеларски дружества и на редовите пчелари. Мерките и дейностите в новата пчеларска програма се запазват.
В нея са подобрени условията за кандидатстване чрез отворен прием на заявления с предварително обявен период по примера на директните плащания. По този начин всички пчелари, отговарящи на критериите за финансиране, имат достъп до отделните мерки и сектори в програмата.
По мярка „Популяризиране на пчелния мед и пчелни продукти” ще може да кандидатства само една организация, предварително одобрена от останалите браншови структури. По мярката „Борба срещу вароатозата” ще се финансират разходи за пролетно или есенно третиране на пчелните семейства, като за всяко от третиранията се използва само един от одобрените препарати.
По мярка „Извършване на физико-химични анализи на пчелния мед” се възстановяват част от разходите за изследване на пчелния мед по 8 показателя.
За закупуване на нови кошери ще могат да кандидатстват пчелари, притежаващи към датата на кандидатстване не по-малко от 20 и не повече от 150 пчелни семейства. Пълният текст на пчеларската програма ще бъде публикуван на страницата на МЗХ и ДФЗ.
Междувременно пчеларите в Южна България се оплакаха, че имат рекордно ниски добиви от пчелен мед. В сравнение с предишни години, сега кошерите са почти празни, разказва Ваня Иванова, която има пчелин в Ямболско. На места са извадени едва 15-20 кг мед от кошер, което е много под средното ниво. Слаби са добивите от мед и в Бургаско, където отчитат 40% смъртност при пчелите. С 10 на сто по-малко пчелен мед вадят и пчеларите в Старозагорско.
Ниските добиви от мед се дължат на сушата и на измирането на пчелите. Броят на пчелните семейства е намалял от 761 000 на 530 000. Пчелите се натравят и измират от пестицидите, известни като неоникотиноиди, които бяха забранени за употреба от ЕК. Ветото обаче ще влезе в сила едва през декември, когато кампанията по прибирането на тазгодишния пчелен мед ще е приключила.
Друг проблем е и че пчеларите не са добре информирани и не знаят, че до едно денонощие след натравяне на пчелите трябва да подадат жалба в местната община и до съответната областна дирекция по земеделие. Те са длъжни да пратят комисия, която да състави протокол и да изчисли щетите, за да получи пчеларят обезщетение.
В Северна България и по Черноморието пчеларите очакват малко по-високи добиви - около 30 до 35 кг мед от кошер. Заради по-ниската продукция изкупната цена на едро расте - 6 лв. за килограм акациев мед, 4,50-4,70 лв. за липов мед и около 4,50 лв. за полифлорен.
Годишно България произвежда около 10 000 т мед, като 75% от количеството е за износ.