Европейската комисия може да удължи с 2 години преходния период за млечните ферми втора и трета категория. Очаква се Брюксел да одобри нотификцията, съобщи
министърът на земеделието Димитър Греков на среща със земеделски производители и животновъди в Кърджали.
Евентуално удължаване на преходния период за млечните ферми ще засегне 33 000 от всички 80 000 ферми в България. Те не отговарят на изискванията на Европейския съюз. Ако в края на годината те не изпълнят нормите, ще бъдат затворени от 1 януари 2014 г. Млякото им ще може да се преработва само в България и да се продава в рамките на страната.
Мандрите, които работят с такова мляко, ще могат да правят от него единствено сирена с дълъг срок на зреене, но не и да го продават като прясно или кисело мляко.
Изискванията към българските ферми са свързани със сградите, питейната вода, дезинфекция, огради, място за съхранение на трупове на умрели животни, родилни боксове, доилни съоръжения и др.
С евентуално удължаване на преходния период, фермерите ще имат още време, за да се подготвят за изпълнение на изискванията на Европейския съюз. Само в Кърджалийска област удължаването на преходния период за млечните ферми ще се отрази на 6000 стопанства, които са трета категория.
Очаква се през септември да бъде одобрена и промяната на наредбата за добив на мляко. Тя предвижда ферми с три крави да бъдат категоризирани в първа група. До момента в първокласната ферма трябва да се отглеждат минимум пет крави. Ако наредбата бъде променена, ферми с 3 до 10 крави ще имат право да съхраняват млякото само в хладилни условия, а не в хладилни вани. По този начин ще се намалят разходите на фермерите, обясни министър Греков.
В новия програмен период Програмата за развитие на селските стопанства предвижда финансиране от 1 250 до 1500 евро за малките ферми. Ще се търсят възможности и за допълнително подпомагане на животновъдите. Техните субсидии едва през 2016 г. ще се изравнят с тези на фермерите от другите страни членки на ЕС.