Спортни центрове в парковете, засаждане на дървета и билки по бреговете от меандрите на река Янтра, създаването на биозаводи и народни танци на открито в неделните дни,
Автор: Здравка Христова Снимка: Авторът
са предложенията на младите екоактивисти от сдружение "Г.О.Р.А." във Велико Търново. Гражданите, обединени за реална алтернатива от неправителствената и аполитична организация, настояват предложенията им за природосъобразен начин на живот и икономика да бъдат включени в плана за развитие на старопрестолната община от 2014 до 2020 г.
„Искаме в близко бъдеще да се вдигнат биозаводи с биореактори на принципа на клетъчното делене, който е висш пилотаж в съвременната наука. Възнамеряваме сами да направим първата крачка и все пак ще имаме нужда и от помощта на Общината", се посочва в предложенията на сдружението.
Никой обаче не обърна внимание на ентусиазираните младежи – нито кметската администрация, нито общинските съветници.
От "Г.О.Р.А." настояват в общинския план за развитие на Велико Търново да бъде включено довършването на царския дворец в крепостта Царевец. Възможности за това те виждат в мерките по оперативните програми. Друга тяхна мечта е да бъде възстановена и първата аптека в България – „Лекарна", която се намира в старопрестолния град.
Да се възстановят народните танци и хората в неделните дни в централните паркове, с което да се възроди традицията на мегдана, предлагат още от сдружението. Младите хора изтъкват, че биха поели организационния процес и са изчислили, че заплатите на музикантите за неделните свирни на година биха стрували на общинската хазна не повече от 9600 лева.
Като мярка за справяне с проблемите на незавършените строежи, екоактивистите предлагат някои от недостроените сгради да бъдат превърнати в интерактивен център за обучение и вдъхновение на учители от Велико Търново и региона. Настоява се още да се направят тенис кортове, както и да се възстановят футболните игрища в училищата, а спортните центрове – стари и нови, да станат достъпни за инвалидите.