На 30 април председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че новият Изборен кодекс, по който ще се проведе евровота на 25 май, е изцяло „национален въпрос“.
Автор: Десант
Изявлението му е в отговор на сигнала на „Национален фронт за спасение на България“ за това, че Кодексът нарушава редица европейски норми. Евродепутатът от НФСБ Слави Бинев веднага реагира с писмо до Шулц, в което изтъкна, че тази негова позиция ясно показва липса на безпристрастност и обслужване на тяснопартийните интереси на Партията на европейските социалисти (ПЕС).„В избирателните процедури за избор на членове на ЕП пише изрично, че не може да има минимален праг за разпределението на места в него, надвишаващ пет процента.
Тези правила са задължителни за всички страни-членки. В България този праг е почти 5,9 процента и той е най-високият в ЕС. Това не е ли грубо погазване на европейско законодателство?“ – отбелязва Бинев. Той допълва, че Изборният кодекс нарушава и препоръките на Венецианската комисия да не се правят фундаментални промени в изборното законодателство една година преди вота. Евродепутатът изтъква още: „Въпреки медийната критика, тройната коалиция в България не позволи на най-голямата опозиционна партия извън парламента – Нациналния фронт, да има свои представители в избирателните комисии!“.
В същото време Слави Бинев бе уведомен от председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, че e разпоредил проверка по негов сигнал за сериозни проблеми в областта на съдебната система в България и най-вече – на нарушаване на правата на българските граждани и издаването на несправедливи присъди.
На 29 април Барозу е изпратил на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг препоръка да бъдат разгледани всички случаи, описани в писмото на Бинев, което той е изпратил до ЕК в началото на април. То е съставено на базата на многобройни жалби от български граждани, изпратени до офиса на евродепутата от партията на СКАТ.
Сигналите до Бинев са от цяла България – София, Варна, Русе, Ямбол и засягат проблемите, които гражданите имат с „Топлофикация“, както и зачестилите случаи за неправомерни договори с банки. В писмото си Слави Бинев е описал и сериозни битови проблеми, които не намират решение и подкрепа от българските държавни институции, а също и казуси от областта на различни браншове. Един такъв пример е случаят с българските моряци от потъналия през 2012 г. кораб „Sea wind”, които от няколко години години не са получавали възнагражденията, които им се дължат от работодателя. Но делото срещу корабособственика е стигнало задънена улица и още се протака от българските магистрати.
Освен председателя на ЕК, евродепутатът от НФСБ е запознал с тези проблеми и други ръководители на европейски институции. Сред тях са председателя на Европарламента Мартин Шулц, шефа на Комисията по конституционни въпроси Карло Касини и водача на групата на ЕНП Клаус-Хайнер Леене, от страна на които обаче досега няма никаква реакция.