В отговор на вашите въпроси


04 Септември 2014, Четвъртък


Страдам от болестта рефлукс.



Има ли в народната медицина рецепти, които да лекуват това заболяване? 

Христина Петрова,
с. Дряновец, Русенско

Гастроезофагеалният рефлукс е хранително разстройство, което засяга пръстена на мускула между хранопровода и стомаха. Много хора, включително и бременните жени, страдат от киселини в стомаха. Представлява връщане на съдържанието от стомаха обратно в хранопровода.
Когато преглъщате, долният сфинктер - мускулите около долната част на хранопровода - се отпускат, за да позволят на храната и течностите да се стичат в стомаха. След това се затварят.

Въпреки това, ако този клапан се отпуска неритмично или отслабено, стомашната киселина или жлъчката може да се стече обратно в хранопровода, което води до киселини. Повтарящият се приток на киселина може да предизвика възпаление на лигавицата на хранопровода, водейки до възпаления. С течение на времето са възможни и по-нататъшни усложнения, като кървене или проблеми с дишането.

Симптоми
Киселинно-стомашно разстройство е най-често срещаният симптом на рефлукса и обикновено се изразяват в пареща болка, която започва зад гръдната кост и се придвижва към врата и гърлото. Горенето, напрежението или болката от киселините могат да траят около два часа, като се обострят след хранене. Когато киселините започнат да се появят поне два пъти всяка седмица или вече влияят върху вашето ежедневие, лекарите наричат това гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).

От какво възниква ГЕРБ
Някои храни и напитки, включително шоколад, мента, пържени и мазни храни, кафе, алкохолни напитки, цитрусови плодове и сокове, доматени продукти, могат да допринесат за рефлукса и за възникването на киселини. Други рискови фактори са тютюнопушенето, затлъстяването, бременността, хиаталната херния, сухотата в устата, астма, диабет и забавено изпразване на стомаха.

За съжаление няма природни средства за лечение на този проблем, но чрез подходящ хранителен и двигателен режим човек може успешно да му противодейства.
Ето какво препоръчва Тонка Славова от Варна. Според нея най-доброто лечение е да се спазват следните правила при хранене. Първо, не яжте по времето между основните хранения - закуска, обяд и вечеря. Второ, вечеряйте не по-късно от 18 ч. и да няма кисела и солена храна. Трето, изключително важно е да оставите храната да се смила добре, а не да я притискате с нови и нови количества.

Също така избягване на алкохол, шоколад, цитрусов сок, доматени продукти, мента, кафе и семейство лукови. Вземете мерки за намаляване на теглото. Може да опитате и с консумация на малки по размер, но по-чести хранения. Повдигайте на по-високо главата, докато спите.
Хранете се бавно, а след ядене останете известно време прави. Добре е след вечеря да се поразходите, за да се укори процесът на храносмилането.

Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки