Като нутриент йодът принадлежи към микроелементите. В човешкото тяло той е нужен за производството на хормоните на щитовидната жлеза.
Лечебно действие
Хормоните на щитовидната жлеза, в чийто синтез участва йодът, регулират метаболизма на цялото тяло - разтежа, възпроизвеждането на клетките, дейността на нервната система. Един от тези хормони - тироксин, способства за използването на храната за енергийни нужди.
Ако човек приема по-малко от 50 микрограма йод дневно с храната, то този микроелемент е в недостиг. Симптомите за това са отпадналост, уголемяване на щитовидната жлеза.
С най-голяма нужда от набавянето му са бременните жени, болните от гуша, жените с доброкачествени бучки (кисти/тумори) в гърдите. Нормалните препоръчителни дози са 150 микрограма за възрастните и 220 микрограма за бременните жени. Недостигът на йод при бременност води до сериозни умствени увреждания на плода, познати под наименованието кретенизъм.
Симптомите на свръхдозиране и натравяне включват уголемяване на сърцето, стомашно раздразнение, свръхчувствителност, болести на кръвта. Дозите, надвишаващи 1500 микрограма дневно, могат да бъдат отровни.
Храни у нас с високо съдържание на йод (дадено е количеството и процентът на задоволяване дневните нужди на възрастния човек): сол (йодирана/с добавен йод) - в 1 г - 50%, краве прясно мляко - в 500 г - 70%, краве кисело мляко - в 500 г - 70%, фасул - в 70 г (зърна) - 30%, картофи - в 120 г - 60%, пуешки гърди - 100 г - 30%.