За и против вкусната сланина


11 Юни 2015, Четвъртък


Умерената й консумация спомага за намаляването на лошия холестерол


Съвсем доскоро битуваше поддържаното от медици и част от народните лечители мнение, че сланината е опасна за сърцето, че повишава нивото на така наричания лош холестерол и съответно опасността от хипертония, инфаркт и инсулт. Днес обаче науката започна, макар и бавно, да признава, че готвенето със свинска мас и консумирането на сурова сланина има своето съществено значение за снабдяването на човешкия организъм с редица полезни витамини, минерали и полиненаситени мастни киселини.

При уговорката, разбира се, че с нея не се прекалява. Защото е известно, че и най-чистото лекарство, и най-екологичната храна при прекомерната им употреба вредят, а в някои случаи могат да се превърнат и в отрова.
Нека почнем от състава на сланината.
Тя съдържа редица важни витамини – А, В1, В2, В3, В6, В12, D, Е, а така също и минерали: калций, магнезий, цинк, желязо, фосфор, селен и др. Тук най-ценен е селенът, тъй като укрепва имунната система, има антиканцерогенно действие, почиства черния дроб.

Продуктът има в себе си и редица ценни мастни киселини: полиненаситените алфа линоленова (омега 3) и линолова (омега 6), мононенаситената олеинова (омега 9), наситената палмитинова и др. Принципно е доказано, че по-големи количества от омега 3 мазнините, съдържащи се в сланината, спомагат за добрата работа на сърцето и мозъка.
Особено ценна за организма е линоловата киселина, съдържаща се в нея. При биохимичната реакция в организма с участието на витамините А, С, В6 и Е, както и на минералите магнезий, цинк и селен, тя се превръща в  гама линоленова киселина. От нея пък се синтезира веществото простагландин Е, което се характеризира с противовъзпалителна активност.

Важна съставка на сланината е и арахидоновата киселина. Като съществен елемент на фосфолипидите тя има решаваща роля за неутрализирането на тихите убийци -  свободните радикали. На нея в голяма степен се дължи и способността за бързо възстановяване на организма след тежка физическа работа.
Арахидоновата киселина ограничава отделянето на солна киселина в стомашно-чревния тракт, има съществена роля за покриването на лигавицата на стомаха със защитен слой, който я предпазва от повреди.

За сравнение, трябва да се каже, че количеството на арахидонова киселина в сланината е цели десет пъти по-голямо от това в кравето масло.
От съществено значение е да се изясни влиянието на сланината върху холестерола в организма. Известно е, че медицината разграничава два вида – добър и лош холестерол (липопротеини с висока и с ниска плътност).

Лошият води до образуването на плаки по кръвоносните съдове и съответно до тяхното стесняване или запушване. Но пък животът без добрия холестерол е невъзможен, тъй като той е основен градивен елемент на всяка клетка. Така поради наличието на голямо количество лецитин, умерената консумация на сурова сланина вдига нивото на добрия холестерол и дори спомага за намаляването на лошия. От друга страна, известно е, че холестеролът в кръвта и тъканите твърде малко зависи от това в какво количество се съдържа той в приеманата храна.

Има изследвания, резултатите от които показват, че сланината има роля и в профилактиката на някои видове тумори и извежда от организма тежки метали. Смята се, че стимулира имунитета, което е особено ценно по време на вирусните епидемии в зимните и пролетните месеци и повишава общия тонус на организма. Консумирана в съчетание с чесън, тя дори чисти кръвоносните съдове от натрупаните плаки. Поради липсата на вит. С в нея е полезно тя да се приема със зеленчуци.

Поради всичко това редица лекари и диетолози смятат, че консумирането на до 30 г дневно сланина не е вредно, а полезно за организма. Условието е обаче тя да е сурова. При подлагането й на топлинна обработка не само губи ценните си качества, но и става вредна за метаболизма на човека.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки