Непознатата българска държава Дулаба


Непознатата българска държава Дулаба
Малцина са наясно, че Киев е основан от някогашен български владетел
02 Декември 2015, Сряда


През лето 615 Буорган (Бат Орган), предводител на болгарите, населяващи Приднестровието (Кара Богар), отива в Рум и обявява, че скъсва връзките си с аварите

Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

и е готов да сключи съюз с Рум против тях. Румският кан много се зарадва, защото аварите непрекъснато нападат земите му, отмъквайки хора и добитък. Той признава за независим владетеля на Кара Богар и сключва съюз с него против нашествениците. Възрадват се и българите, защото аварите не били честни съюзници, винаги си присвоявали повече от уговорената за тях плячка.

Избрали за предводител на войската си сина на стария, прославен в битките Алгурн-Кубрат, наричан още Бансту (Башту), и започнали да се готвят за поход срещу аварите. По заповед на Кубрат, през 620 г. по-младият му брат Шамбой (Шамбат) изградил на мястото на аула Аскал, при възвишенията Куян-Тау, град Баниту и се отправил на поход срещу аварите с войска, съставена от болгари, анугийци и саклани-руси, наброяваща 12 хил. души. В няколко битки разгромили аварите и завоювали част от страната им. След това Шамбой се провъзгласил за независим владетел, нарекъл държавата си Дулаба (Дуло род).
Кубрат бил много недоволен от това  и му заповядал да се върне при него, но Шамбой отказал. Българският владетел много се ядосал и го обявил за прогонен от Кара Болгар, поради което Шамбой получил прозвището Кий (Отрязан).

Шамбой-Кий обаче никак не се обезпокоил от това  и се заел да управлява създадената от него държава Дулаба. Но тя била малка по територия, затова нападнал и разгромил фарангите и алманците, и присъединил техни земи към своята държава. Тя се разпростряла върху днешна Западна Украйна, Словакия и Трансилвания. Съградил си столица, която нарекъл на прозвището си Кий, и така поставил основите на днешния град Киев. Оженил се за татарска принцеса и получил като зестра полуостров Крим и част от Приазовието.
Построил кораби и търгувал с Византия, Египет, Венеция и Генуа. През територията на Дулаба преминавал най-прекият път от Азия към Европа, по него се движели кервани в двете посоки, които плащали солидни такси за преминаване, както и за правото да пият вода от чешмите, а  конете и камилите им – от реките.

Шамбой си построил голям дворец в Кий с огромен парк по река Днепър. В него имало изкуствени езера, в които плавали лебеди, диви гъски и патици. Развъдил в близката гора елени, защото много обичал да ходи на лов. 
Така царувал 33 години. Обаче покорените от него народи и племена се разбунтували, а той нямал достатъчно войска да се справи с тях. Принудил се да търси убежище при брат си кан Кубрат. Той бил забравил неговото непокорство и го приел радушно. Върнал го на поста управител на град Баниту. Шамбой управлявал справедливо, населението го обикнало и дори нарекли града с прозвището му Кий. Това е днешният град Киевец (Малкият Киев).

Откъде черпим сведения за държавата Дулаба и за нейния владетел Шамбой-Кий? Първоизточник е написаното през 882 г. от Михаил  Банцу (Башту) ибн Шамси Тебир „Сказание за дъщерята на Шама“ (в оригинал „Шан кизи дастани“), известно в България като „Сказание за дъщерята на кана“. То е съставено от ръкописи на книжовници от Волжка България. Става дума за първородната дъщеря  на Шамбой-Кий, която била поетеса и написала 1647 стиха за рода Дуло, към който и тя се е числяла.

За съжаление само в стих 1331 е спомената Дулаба, създадена от нейния баща. Но сведения за тази древна държава се откриват и в някои западноевропейски ръкописи, в които тя е наречена Само. При всички случаи, това не оспорва факта, че е съществувала една малко известна днес  българска държава, макар и само за 33 години. Предполага се, че иззетите от Волжка България ръкописи се намират в Кремъл, но, за съжаление,  достъпът до тях е забранен още по времето на Сталин, а забраната и досега не е отменена.


Патриотичен календар

27 ноември 1916 г. — Първа софийска дивизия овладява румънския град Гюргево по време на Първата световна война

27 ноември 1919 г. — Александър Стамболийски – по това време министър-председател на България, подписва унизителния за страната ни Ньойски договор

28 ноември 1878 г. — В София е създадена Публична библиотека, която по-късно прераства в Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“

30 ноември 1944 г. — С освобождаването на сръбския град Нови пазар от Първа армия завършва първата фаза от участието на България във Втората световна война на страната на Антихитлеристката коалиция

1 декември 1347 г. — Българският цар Иван Александър се жени за еврейката Сара, която приема свето кръщение и християнското име Теодора

1 декември 1972 г. — С извеждане в Космоса на българска апаратура на съветския спътник „Интеркосмос 9” България“ е вписана като 18-ата космическа страна в регистъра на ООН

2 декември 1375 г. — Българският монах Киприан е ръкоположен за митрополит на Киев и Литва

3 декември 1912 г. — Балканската война приключва с подписването на примирие между Османската империя, от една страна, и България, Гърция, Черна гора и Сърбия, влизащи в състава на т. нар. Балкански съюз


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки