Българските съратници на Йоханес Гутенберг


Българските съратници на Йоханес Гутенберг
Страници от първата печатна книга на новобългарски език
08 Декември 2015, Вторник


Тази година честваме 160 години от началото на организираното книгоиздаване у нас

Автор: Камен Колев

Преди точно 160 години у нас започва организираното книгоиздаване с отпечатването на малкия календар "Старопланинче" за високосната 1856 г. То е дело на просветителя Христо Г. Данов, който години наред мечтае да се занимава с издаване на литература и учебници и пести от учителската си заплата, за да сбъдне мечтата си.
Книгопечатането у нас реално започва още през XV век, като от 1494 г. до края на XVII век книгите са на среднобългарски - книжовния език от времето на Втората българска държава.

В историята на българското кирилско книгопечатане има само една оригинална Инкунабула - частично Житието на Стефан Дечански от Григорий Цамблак, отпечатано с Псалтира. Българските инкунабули, приемани от сръбската историография и за сръбски, са общо пет. Те са отпечатани от Божидар Вукович също на среднобългарски език.
Една-единствена печатница има в България през първата половина на XVI  век - в манастира Грачаница, където се печатат палеотипи на книги за богослужението. Там работи и Яков Крайков. В тези времена български книги са се печатали в Италия, Западна Херцеговина и Сърбия. Печатници за книги на кирилица е имало във Влашко, Молдова и в Трансилвания. Книгите от онова време са не само на среднобългарски, но и на сръбска и влахо-молдовска редакция на старобългарския език.

Заради силната католическа пропаганда, XVII век ще бъде запомнен с молитвеника за нуждите на католическата църква в България - "Абагар". Това е първата печатна книга на новобългарски език, отпечатана на кирилица и хърватски  език. Съставена е и издадена в Рим през 1651 г. от бъдещия никополски католически епископ Филип Станиславов в чест на легендарния цар Абгар V Уккама. 

През XVIII век българското книгопечатане е подчинено на Руското царство. Почти всички книги са на черковнославянски език с руска кирилица. В края на века развива дейност Христофор Жефарович и пуска своята печатна "Стематография". През 1806 г. излиза "Неделник" - първата печатна новобългарска книга, издадена от Софроний Врачански, а първата изцяло на новобългарски език печатна книга е "Рибен буквар" на Петър Берон.
Сред най-значимите печатни книги през Възраждането са "История Славяноболгарская", "Болгарска граматика" на Неофит Рилски и "Денница на новобългарското образование" на Васил Априлов. До Освобождението има 20 печатници собственост на българи.

Но началото на организираното книгоиздаване у нас поставя просветителят Христо Г. Данов. „...Училища много-малко имаме и прибавят се от година на година още, па и учители полека-лека се умножават, но от книги, особено голяма нужда от печатни учебници, липсата на които особено много спъва учебното дело", пише Данов в годините, в които е учител в Пловдив.
Ученикът на Найден Геров и Йоаким Груев сериозно се заема с книгоиздаване през 1855 г. В Пловдив основава издателство, наречено "Дружествена книговезница" в съдружие с учителя Ячо Трувчев и книговезеца Нягул Бояджийски.

Данов е печатар, Трувчев управлява книжарницата, а Бояджийски продава книгите и осигурява капитали за издателството. По това време Христо Г. Данов е събрал няколко текста – част от тях лично е превел на български език, други са съставени от Йоаким Груев.
Данов отнася за печат в Белград „Катехизис”, "Основа на българска граматика", "Съкращений Робинзон, приказка за деца", Гуслица или нови песни". По това време обаче има епидемия от холера и Данов бързо трябва да се завърне от Сърбия. Със спестяванията си успява да отпечата само календара „Старопланинче”, като към него добавя и някои съвети за справяне с епидемията.

В България допълнителни трудности с книгопечатането поставя и Кримската война. Данов учителства още няколко години в родния си град Клисура и от лятото на 1858 г. окончателно се посвещава на книгоиздателската дейност.
Междувременно първото издателство на Данов търпи огромни загуби. Бояджийски, чиято задача е да осигурява средства за книгопечатането, изчезва и Данов не може да плати за издаването на четири книги, които е съставил или превел. С огромни усилия намира средства, успява да се разплати и да разпространи книгите из страната. Бояджийски е изключен от съдружието, а Трувчев става домакин.

През 1862 г. издателството му е наречено "Книгоиздателство Хр. Г. Данов и с-ие". Само след пет години то има свои представителства в Русе и Велес, а през 1880 г. -  и в Лом. Данов отпечатва първите у нас стенни географски карти. Хр. Г. Данов е автор на четири учебника - "Кратка числителница за малки деца", "Пространна числителница с прибавени задавки за всяко действие", "Примери за краснописание", "Пространно священо битописание на църквата от вехтий и новий завет със 101 изображения". До Освобождението предприятието му отпечатва близо 300 издания, половината от които са учебници.

Години наред турските власти отказват да разрешат на Данов да отвори  печатница в Пловдив и той издава книгите и учебниците си във Виена. Едва след края на Руско-турската война Данов успява да купи от Виена и да пренесе в Пловдив своя собствена печатница.
Издадените книги се разпространяват в цяла България, в Румъния, а след отварянето на клон на издателството във Велес с наши книги и учебници се снабдяват и македонските български училища.

До края на живота си – 11 декември 1911 г., Христо Г. Данов издава около 1000 учебника, научни съчинения, художествена литература, атласи и географски карти, портрети на всички велики българи. Автор на голяма част от тях е самият той. Неговият алманах “Летоструй” е много влиятелен като първото българско списание за всеки дом.
Данов има огромен принос и за т. нар. издателско-информационна библиография в България. Той съставя и издава първите търговски каталози на книги, които се продават в неговата книжарница. Нарича ги "расписи" – представляват първите наши осведомителни библиографии, вид каталози за наличните заглавия в книгоразпространителската мрежа и за тези, които предстои да излязат от печат.

До Освобождението са известни три "расписа" – един от 1862 г., който включва 149 книги, 8 земеописателни карти на български език, разпределени в 9 раздела, както и книги на турски, френски, гръцки и други езици; втори от 1866 г., включващ 215 книги, периодични издания, карти и портрети с подробни анотации, и трети от 1875 г. главно с учебници с пълно описание, разпределени в 13 отдела по учебни предмети.
С тези "расписи" Хр. Г. Данов слага началото на един от видовете библиография в България, която днес е известна под името издателско-информационна.
Голямото дело на Данов продължават неговите синове. До национализацията през 1947 г. под фирмата "Издателство Хр. Г. Данов" са излезли близо 2400 заглавия.


Къщата на Данов е музей на издателската дейност

Къщата, в която Христо Г. Данов живее до смъртта си в Пловдив, днес е превърната в музей. Експозицията „Книгоиздаване в България XIX-ХX век” представя града като център на книгоиздаването в България. Кабинетът на Данов и книжарницата му са възстановени изцяло с оригинални експонати, представени са негови книги, учебници, карти, глобуси, атласи.

Експозицията е открита през 1975 г. В шест зали са показани уникални образци на печатната възрожденска книга. Проследени са етапите в развитието на учебното дело на базата на издателската дейност на Христо Г. Данов и Драган Манчов – основни снабдители на българските училища с учебници и учебни пособия, на просветителите х. Найден Йованович, Йоаким Груев и др. В пристройката на къщата музей са показани печатарска техника и машина тип „американка”, оригинални снимки от печатницата на Христо Данов в Пловдив. Таванът на къщата е измазан и изписан с декоративна портретна живопис. В един от четирите мадальона е изобразен основоположникът на съвременното книгопечатане Йохан Гутенберг.

Там се съхраняват над 5000 тома книги, уникални издания, географски карти и учебни картини и помагала, предмети от бита, лични вещи и кореспонденция на Христо Данов и неговото издателство.
През 1999 г. Община Пловдив, Националният център за книгата и Министерство на културата учредяват Национална награда за принос в книжовната култура "Христо Г. Данов".


„Неделник” - първата печатна новобългарска книга, издадена от Софроний Врачански Христо Г. Данов Печатницата на Хр. Г. Данов в Пловдив, 1905 г.

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки