Поборниците, съвременници на Цеко Петков Пешев, почтително го наричат Вехтият войвода. Казват му още генерал Дългошевски,
Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история
защото е роден в с. Дългошевци (дн. Замфир) през 1807 г.
Откакто се помни, той все е с пушка в ръка. Още 11-годишен вече е четник при войводата Саво, после при войводата Точо, след това при Иван Кунин, който пък го съветва да създаде своя чета. Първоначално тя се състои само от 9 души, но скоро нараства на 80. През 1836 г. войводата участва с нея в Манчовата буна, а през 1841 г. – в Браилските бунтове.
След потушаването им бяга в Русия, но сърцето го тегли към многострадалната българска земя и той се включва в организирането на Чипровското въстание, като става един от водачите му, предвождайки отряд от 260 души. След разгрома му е затворен във Видин, откъдето го освобождава руското пратеничество на княз Александър Меншиков. За да се отблагодари на руснаците, когато започва Кримската война, той сформира отряд от 320 души, с който отива в Кюстенджа, превзема три турски военни гемии и с тях стига до Севастопол, за да се включи в тежките сражения.
Един френски корвет се опитва да спре българите, но те го превземат и пленяват целия му екипаж. Понеже не могат да управляват такъв голям кораб, принуждават капитана му да ги закара в пристанището на Севастопол, където пристигат с развети бойни знамена.
Въоръжават ги с по-съвременно оръжие, защото повечето носят пушки кремъклийки. Комендантът на севастополската крепост предлага да им даде 10 дни, през които руски офицери да ги обучат да стрелят с новите пушки, но Цеко войвода заявява, че ще се учат в боя.
Изпращат ги на десния фланг, където са турските части (във войната срещу Русия освен Турция, участват Англия, Франция и Италия). Там българите не само удържат позициите, както им е наредено, но провеждат и атаки, след които се връщат с пленници и военни трофеи.
Русия губи войната, но заслугата на българите е високо оценена. Цеко войвода е приет лично от император Николай І, който му връчва сребърна сабя, а адмирал Нахимов го награждава със златен орден „Георгиевски кръст“ и го произвежда в чин капитан.
Отличени са и много от четниците. На всички предлагат да ги приемат на руска военна служба, но войводата заявява, че България се нуждае от тях и те се връщат в поробената си родина, за да защитават своите сънародници от турските безчинства.
Тираните изпращат срещу четата все по-многобройни военни части, но поборниците на капитан Цеко войвода ги громят безпощадно, за което допринасят и руските им пушки. За тях руското командване им е дало 60 хиляди патрона, с които дружината воюва повече от 20 години.
Когато през 1877 г. се обявява Руско-турската война, Цеко войвода пристига с четата си в Кишинев, където се сформира Българското опълчение. Всички знаят кой е той и какви са неговите заслуги. При освещаването на Самарското знаме той произнася знаменитите си молитвени слова: „Нека помогне Бог на това знаме да премине от край до край нещастната българска земя. Всичко нечисто, поганско и зло да бягат пред него и подире му да настане траен мир и благоденствие!“.
В освободеното отечество Цеко Петков Пешев е сред най-уважаваните българи. Той е избран за народен представител в Учредителното и в Първото обикновено народно събрание и даже е предложен за негов председател, но Вехтият войвода отказва, защото според него тази чест се пада на българския екзарх Антим І. Избират го за заместник-председател и докато е на този пост, половината от заплатата си дава за благотворителни цели, въпреки че има семейство с четири деца.
Славният капитан умира през 1881 г. На погребението му присъства княз Батенберг с взвод от гвардейци, които изстрелват прощален салют. Прочита се заповед на княза, който е главнокомандващ войската, за удостояването на Цеко войвода с чин капитан от българската армия и награждаването му с най-високия военен орден. Пагоните и орденът са положени върху ковчега. Берковската духова музика свири траурен марш. По-късно в Лом признателните граждани му издигат скромен паметник.
От Историята на Вълчедръм на Й.Перчинков-се знае,че 4-ма вълчедръмчани участвали в боя при Хасанова махала-1850 година.При с.Ковачица отишли вълчедръмчани с тояги и малко пушки.При сечта при с.Хасанова махала-бил ранен-мисля,че Никола Дилчин от с.Вълчедръм и негови другари го носили на ръце в овчарска колиба в едно село-и се криел там докъто оздравее-устно ми го разказваше-Й.Перчинков.След погрома при Х.махала-селяните от поречието на Цибрица се пръснали по домовете си.Село Долно Церовене е дало отряд,който сее присъединил,към отряда на Иван Кулин,който отишъл при Белоградчик.Г.Г.Димитров-Княжество България.П-в.1895 год.2 том.
3
Обикновен българин
03.07.2018 17:40:56
0
0
Въстанието от 1850 година в Ломска нахия е изследвано от Д.Маринов,който по неизвестни причини нее писал за въстанниците от р.Цибрица,които се сражавали с турците.Отначало селяните от поречието на р.Цибър неискали да въстанат,щом не дошли много пушки от Сърбия в лагера до с.Хасанова махала на р.Лома.Но,не се знае дали кнез Иван Кулин нее дошъл в тия села-на Цибрица и нее ли вдигнал на оръжие кнезове и народ...Лето 1850 от Вл.Зарев.Преданието гласи,че-Отряд селяни от Вълчедръм и други села заели позиция при с.Разград махала и ,към тях настъпил конен турски патрул от с.Д.Цибър.Селяните имали тояги,коси,мотики и няколко пушки.Имало е престрелка с турците,кито побягнали.-Преданието,което се разказва във Вълчедръм,че река Цибрица текла кървава през 1850 година е преувеличено и нее вярно-писателя Георги Алексиев от с.Якимово.той писателя ми говореше,че повече е изследвал-събитията от 1923 година в Якимово и малко той знае за 1850 година.Не се знае,кой кнез е бил войвода на Цибришкият отряд-1850 год.
2
Генади Савов
17.02.2016 15:22:27
0
0
С изв.за писм.грешка-участвал в Чипровското въстание е.[bluescreen]
1
Генади Савов
17.02.2016 15:19:05
0
0
Цеко Петков е бил от бунтовен чипровски корен-прадядо му е участвав в Чипровското въстание от 1688 год.и след неуспеха му се заселил в с.Дългошевци Ломско.През 1850 год.кнеза на с.Дългошевци-Цеко Петков нее искал да бъде мирен кмет,който да се бори и пъди от селото си тия и ония турски разбойници,които вършели насилия над българите,но бившият хайдутин искал Свободна България.През въстанието Лето 1850 на позицията край с.Дългошевци с отряд ок.200 българи слабо-въоръжени с хладно оръжие и малко пушки-нужното оръжие пушки и барут не дошли от Сърбия-Цеко-войвода чакал турците,които лъгали българите с преговори,че-от Цариград ще дойде писмо с предложение за мир,а не бунт и войни-българите уж да имат права,като сърбите...Голям турски отряд над 100 конници турци с огнестрелно оръжие,които водел Шериф-ага-знатен арабин-връхлетели българските окопи.В битката врага сломил българските бойци,които се биели с коси и брадви-почти по средновековен начин.Цековият отряд отстъпил към,Белоградчик.Голям войн и командир е бил упоменатият войвода за ония времена-50-те год.на 19 век.По П.Кузманов и Вл.Тодоров-Хиндалов.[bluescreen]