В редакцията на „Десант“ вече пристигат първите предложения за новия ни конкурс „Спомени от семейния албум“. Както обещахме, ние ще ги представим и по страниците на нашия вестник.
Много трогателни и в същото време предоставящи любопитна информация за едни отдавна отминали времена са пожълтелите фотоси, изпратени ни от пловдивчанката Тотка Гинова, която вече е на 90 години.
На първия от тях (сн. 1) виждаме бай Борис Кафков и жена му Руска през 1937 г. в тяхната семейна занаятчийска работилница за дамски чанти и куфари в Пловдив. В нея са работили 12 момчета от селата Бегово, Горна махала и Ръжево Конаре, които учили тук занаята. Калфите и чираците се трудили по 12-14 часа на ден.
Другата фотография (сн. 2) представлява групов семеен портрет на майката на баба Тотка – Ивана (родена 1906 г.), дядо й Димитър (баща на майка й), сестра й Пенка (родена 1930 г. и починала през 2012 г.), която тогава е на 4 години, както и 8-годишната Тотка Гинова. Те са щракнати на фотото през 1934 г. по време на събора в пловдивското село Ръжево Конаре, провел се в деня на св. Богородица – 28 август.
Третата снимка (сн. 3) е запечатала изглед от главната улица в Ръжево Конаре, на която позират млади моми и ергени. Всички те учили занаят в Пловдив, а годината е 1940-а.
Декор на последния фотос е селският мегдан в същото пловдивско село през 1942 г. (сн. 4). На неговите 32 декара площ всяка неделя се извивало хоро. Понастоящем той е превърнат в много хубав парк, построен от местните младежи на обществени начала. В него е издигнат и Паметник на загиналите във войните за освобождение на България.
Бележка на редакцията: Ако изпращате за конкурса ни оригинали на снимките, посочвайте телефон за връзка и коректно точен адрес, на който ще ви ги връщаме, след като ги публикуваме при нас. Защото тяхното място е в семейните албуми.