В нея са намерили място Лев Толстой, нестинарите, рупските носии и много интересни истории от дълголетния живот на този благословен храм на паметта
Автор: Десант
НЧ "Лев Н. Толстой - 1926" вече може да се похвали със своя история, събрана между кориците на една книга. В четвъртък вечерта в салона му бе представено изданието "Читалището н Ясна поляна - благословен храм на паметта".
Летописът на духовното средище е дело на редактора в "Десант" Диана Фъртунова. Тя повежда читателите през годините от основаването на културната институция, чието начало е поставено с театрална постановка на местния драмсъстав на пиесата "Хъшове" в Дядо-Марковия дюкян, през построяването на неговата сграда и събирането на библиотечния фонд, до последните изяви на самодейните групи за автентичен фолклор.
Покрай това, в богато илюстрираната книга са намерили място разказите на някои от самодейците, на инициаторите за създаването на музея на Толстой в странджанското село, където преди години се заселва колония толстоисти, както и на организатора на провеждащия се тук симпозиум за скулптура в дърво, който тази година ще има юбилейно 30-то издание.
Публикувано е и писмото, написано специално за изданието от уредничката на руската Ясна поляна - Екатерина Толстая, съпруга на правнука на именития руски писател - граф Владимир Толстой.
Представен е и Главният нестинар на България - Михаил Георгиев, който е родом от селото и активен участник в много от проявите, организирани от читалищното ръководство.
Отделено е място и за рупските носии на яснополянчани, на техните песни, историята на населенето място, проведената в селото преди години международна писателска среща и още много прояви от богатия читалищен живот.
Премиерата на изданието уважи и кмета на Община Приморско д-р Димитър Германов, благодарение на който е финансирано издаването на книгата.