Това е мисионерът доктор Владимир Верби, а изложбата е озаглавена „Точно и навреме” – или когато радиото в Шумен проговори, а часовникът отмери
Автор: Десант
Освен с първото театро, оркестър, честването на празника на светите братя Кирил и Методий през 1813 г., откриването на училища, шуменци са новатори и в изграждането на часовникови кули. Старата часовникова кула, издигната в Града под Илчов баир през 1740 г., е съхранена до днес.
Тази обвързаност с часовника и проведената през 2016 г. дарителска акция, сътвориха любопитната изложба „Точно и навреме” – или когато радиото в Шумен проговори, а часовникът отмери! От 7 февруари тя гостува в Етнограския музей на открито „Етър” край Габрово.
В нея са представени джобни, ръчни, настолни, стенни часовници притежание на шуменски фамилии и личности – на Халтъкови, Токалиеви, Верби, Байнови, Кулаксъзови, Аврамови, Караогланови и др. Хронологическите граници на експонатите са от края на XIX в. до наши дни.
Един от най-любопитните експонати е стенен часовник на доктор Владимир Верби – първият бял мъж, заселил се в Кения. Първият бял мисионер. Часовникът е изработен по негова поръчка и е внос от Англия.
В колекция радиоапарати са представени едни от водещите марки, предлагани на шуменския пазар в периода от 30-те до 80-те години на ХХ в. И тук, шуменци не изостават в производството на радия, защото още през 1928-ма, само една година след откриването на първата фабрика за радиоапарати в Бургас, Никола Станев произвежда първия радиоапарат в града.
Представени са „Телефункен”, „Сименс”, „Филипс”, „Мелодия”, „Тесла” и др. Показани са и познатите, но вече добили историческа стойност, транзистори „Селена” и „Сокол”.
Изложбата ще може да бъде разгледана в Изложбена зала 3 на музей „Етър” до края на май.