В този ден не бива и да се работи, за да не се разсърди светецът, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките
Автор: Десант
На 20 юли почитаме паметта на св. пророк Илия - един от най-тачените старозаветни праведници.
Народната традиция повелява на този ден да не се работи, за да не те удари гръм и да не се разсърди светецът, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките.
Вярва се, че св. Илия пази реколтата на стопаните от пожари и носи дъжд и влага.
Заради силата, която притежавал, нашият народ го нарича Илия Гърмодолец, Гърмоломник, Гръмовник.
С неговия празник са свързани много селскостопански гадания. Вярва се, че ако на Илинден е облачно още от сутринта, то реколтата ще е обилна; ако облаците се появят на обяд - тя ще е средна работа, докато ако се заоблачи вечерта - урожаят ще е лош.
Съществува поверие, че на Илинден морето взема най-много жертви в своята мъртва хватка. От този ден времето се обръща, започват да духат есенните ветрове, излизат вълнения и мъртво течение. Затова не бива де се ходи на плаж.
Имен ден празнуват носещите имената Илиян, Илия, Илин, Искра , Илина, Илияна, Илинка, Илиан, Илиана, Илко, Илчо, Илка, Божко, Божана, Божинко, Божинка и др.
В България този празник се свързва и с Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. – връхна точка в освободителното движение на българите в началото на XX в.