Все повече млади хора не са безразлични към бъдещето на планетата. Как да спасим света от екологична катастрофа, как правилно да опазваме околната среда, как да бъдем по-социално осведомени и как да живеем по-природощадящо вълнува не само учените по света и у нас.
В навечерието на десетгодишнината от създаването си центърът за талантливи деца в Бургас, основан от Фондация „Шанс за децата и природата на България“, подарява на всички „зеленомислещи“ деца и младежи на възраст от 7 до 16 години уникалната възможност да се включат безплатно в пилотния проект ЕкоКлуб „Зелени изследователи“.
„Живеем на една планета и проблемите й засягат всички ни. С реализирането на този модулен проект си поставяме отговорната задача да подготвим младите хора по въпросите за устойчивото развитие и опазването на околната среда. Целта ни е да насърчим осъзната промяна в поведението на децата и да покажем възможностите за ефективни действия, с които да стимулираме развитието на нови ценности и модел на поведение в отношението към природата" - споделя Лилиана Славова, председател на Фондация „Шанс за децата и природата на България“ - основател на Център за млади таланти.
Проектът ще ръководи известният български орнитолог и биолог с дългогодишен опит в научната работа – доц. д-р Светла Далакчиева. Тя има над 40 научни труда, от тях 21 публикувани в България и 19 в чужди научни списания. Участвала е с доклади в 13 национални и международни научни конференции. Работила е по 20 научно-изследователски проекти и 2 образователни проекти. Автор и съавтор е на 8 сценария за науно-популярни филми, реализирани от Канал 1 на БНТ.
През 2010 г. започва работа като главен уредник в Природонаучната експозиция на Регионалния исторически музей - Бургас., а от 2016 г. е преподавател в катедра „Екология и опазване на околната среда“ на Университет „Проф., д-р Асен Златаров“.
Доц. д-р Светла Далакчиева е член на Управителния съвет на Сдружение за опазване Една природа и член на редакционната колегия на изданието „Известия на музеите в Югоисточна България“.
Повече информация за безплатното обучение в проекта вижте ТУК.