В Международния ден на горите - 21 март, е в деня, в който си припомняме, че гората е една от основните екосистеми на Земята, която поддържа биологичното равновесие на планетата.
Горската екосистема обхваща цялата съвкупност от горски организми (дървета, храсти, треви, гъби, бактерии, животни, включително хората), заедно с тяхната естествена среда (въздух, вода, почви, органична материя и скали), които си взаимодействат помежду си на определена територия. Тя дава дом и убежище на животинските видове, регулира ветровете и валежите, предпазва почвите от ерозия, пречиства въздуха.
Горите покриват 30% от сушата на земята, а Тайгата, която обхваща голяма част от Канада, Аляска, Скандинавия и Русия, е считана за най-голямата гора в света.
От Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ разясняват в сайта си какви са съставните растителни части на гората и как те са наричани от лесовъдите:
1. Дървостой – това са всички дърветата в гората.
2. Подгон – това са дървета, които са разположени под короните на дървостоя. Те растат по-бавно от другите и успяват да се развиват при наличието на по-малко светлина, но конкурират дърветата от по-високите етажи, като по този начин ги „подгонват“ да израснат по-високи и силни.
3. Подлес – съвкупност от храстите и тези дървесни видове, които по различни причини (биологични, климатични) не могат да достигнат височината на големите дървета. Тези дървета по природа са малки и никога не биха израснали по-големи.
4. Подраст – младите фиданки на възраст над 1 година, които са следващото поколение гора. Или можем да го кажем така – ако дървостоят са възрастните, то подрастът са децата в гората. А дръвчетата, които са на възраст до една година, наричаме поници.
5. Жива почвена покривка – включва тревите, мъховете, лишеите, полухрастите, дребните храсти и цветята, които покриват горската почва.
6. Извънетажна растителност са растенията, растящи в различните етажи на гората, като бръшлян, повет, различни лиани, имел и др.