Няма минерална вода на територията, където е построена ГЪБАТА, и никога не е имало, твърдят инвеститорите
Автор: Десант
Както вече информирахме в статията „Събират подписка за запазване на „Гъбата“ във Варна“, в морския град от известно време тлее недоволството на граждани и организации по повод разрушаването на старата сграда на баня, създадена по проект на арх. Косьо Христов в стил модернизъм.
Припомняме, че в интернет бе пусната петиция, в която се настоява емблематичната сграда да не бъде съборена.
Поради очакването за висок обществен интерес от инвестиционната компания „СВП инвест“ ООД обясниха, че новата 12-етажна сграда, която ще се издигне на мястото на „Гъбата“, е проектирана от едно от най-реномираните архитектурни студиа в България и инвестиционният проект е минал дълъг път на поправки, предписания и откази от всички отговорни по веригата институции в продължение на почти 3 години.
„Няма минерална вода на територията, където е построена ГЪБАТА, и никога не е имало. Източникът на минералната вода се намира в Морската градина до Кални бани и минералната вода е била доставяна от там по тръбно трасе с помощта на помпена станция. Към днешна дата помпената станция не съществува, а тръбният път е компроментиран от времето и водата.
Компанията няма собственост нито в тръбното трасе, нито в помпената станция, което прави невъзможно доставянето на минерална вода по някогашното трасе - което е доказано в годините и с изчезването на чешмичката с минерална вода на Шишковата градина.
Сградата е строена в края на 60-те години, но няма статут на паметник на културата, издаден от НИНКН. ПУП-РУП-ът, визата за проектиране и инвестиционният проект са съгласувани с институциите. Тя е била емблематична за Варна в миналото и със сигурност има сантиментална стойност, но към днешна дата е лишена от функция и амортизирана до степен, която я прави опасна.
Поради естеството на материалите и технологиите по времето на строителството, конструктивните елементи заемат огромна част от свободните пространства, което я прави несъответстваща на съвременните изисквания за комфорт и обитаване. Най-характерната част на сградата - покривът, наподобяващ купол, е подпрян от множество радиални греди и колони и не може да функционира като куполна конструкция.
Сградата се намира извън границите на архитектурния резерват, в т.нар. Охранителна зона. По времето на строителството й изкопният план е достигнал до минус 4-5 метра, а под тази дълбочина има мергел и подпочвени води. Въпреки това сме извършили предварителни археологически проучвателни дейности съвместно с РИМ и МК“ - обясняват още инвеститорите.
Те подчертават също така, че от 2019 г. баня „Гъбата“ не е собственост на бизнес групировката, популярна като ТИМ. Представляваното от „СВП Инвест“ дружество не е от семейството на варненската бизнес група, а е закупило собствеността на пазарна цена. Мажоритарният дял в „СВП Инвест“ ООД е на холдинговото дружество „Еко Фураж“ ООД, което притажева собствеността в редица дружества, чиято дейност е съсредоточена в агросектора.