Преди
70 години
Като верни съюзници на Райха, през 1940 г. изпращаме голяма част от тогавашната ни селскостопанска продукция в хитлеристка Германия. Така например, от страниците на в. „Вечерна бургаска поща” от началото на август преди 70 години разбираме, че:
„Сключена е сделка за износ
на грозде в Германия на стойност 7 милиона лева германски марки, първи контингент. Цената, по която е сключена сделката с Германския Райхсщеле (експортния институт) е с 2 марки по-долу от миналогодишната”.
В същото време обаче, на другия ден вестникът излиза с дописката, че:
„Всички вина, закупени от Поморие и предназначени за Германия, са вече изнесени. В частните производители, както и в кооперативната изба по настоящем има още около 250-300 000 литри. Цената на виното е значително повишена и е достигнала до 7 лв. литъра”.
Всъщност и днес положението не е много по-различно – гроздето се изкупува евтино, докато цената на виното и ракията (произведени от грозде естествено) непрекъснато бележат нови върхове.
С растителния свят е свързана и друга любопитна информация от онова време. С дата 9 август 1940 г. излиза статия, озаглавена „Най-старото дърво на Балканите”. От нея става ясно, че:
„Г-н министър Багрянов съобщи, че Министерският съвет е решил известната мура на Байкушев – бивш дългогодишен началник на горите, сега покойник, да се обяви за национално богатство. Едно голямо пространство около това красиво дърво, намиращо се в Пирин, което още при цар Фердинанд бе обявено от учени, че е най-старото на Балканския полуостров, ще бъде оградено и изпълнено с осведомителни надписи и мястото превърнато в национален парк”.