Американски стоматолози от Университета по дентална медицина „Тъфтс“ в Бостън развенчаха тези дни някои митове за зъбното здраве. Нека видим кои са поредните дискредитирани като верни, иначе категорични досега твърдения, захвърлени на боклука на история:
Първи мит. Колкото повече захар има в храната, толкова повече се повишава рискът от кариес. Според стоматолозите не количеството захар, а времето, за което тя действа върху зъбите, влияе на вероятността от развитието на кариес. Например силното въздействие на киселините, образуващи се в бактериите от захарта, става при продължително дъвчене на бонбони или дълго всмукване през сламка на сладки газирани напитки.
Втори мит. Нормално е млечните зъби да се развалят. Един от най-разпространените митове е, че загубата на млечните зъби заради кариес или други повреди на зъбната тъкан е безвредна, тъй като млечните зъби така или иначе ще изпаднат. Напротив, кариесът в млечния зъб може да доведе до увреждането на развиващата се коронка на постоянния зъб. А ако млечните зъби изпаднат преждевременно, постоянните зъби може да израснат с малформации и впоследствие да се наложи продължителна ортодонтска терапия. Трети мит. Остеопорозата оказва влияние само на здравето на гърба и краката. Но не е така. Тази болест на ставите може да доведе и до загуба на зъби. Тези, разположени в челюстта и свързани с костите на лицевия череп, също могат да бъдат засегнати от остеопородата, предупреждават специалистите. Четвърти мит. Зъбните протези опростява приема на храната. Ако протезите не си пасват много добре на челюстите, възрастните хора са склонни да употребяват продукти, които може лесно да се дъвчат, но пък са с ниско съдържание на хранителни вещества. При затруднения с предъвкването или дискомфорт в устата изследователите препоръчват на хората, носещи зъбни протези, да предпочетат варените зеленчуци и консервираните плодове, вместо пресните, както и смляното месо, вместо пържолите. Пети мит. Рушенето на зъбите се среща като правило само в резултат на кариеси в детството и юношеството. Но е доказано вече, че използването на антидепресанти, дехидратиращи препарати, противоалергични и седативни лекарства от възрастни хора също повишава риска от повреждане на зъбите за сметка на намаленото изработване на слюнка. Отсъствието на слюнка означава, че устата се изчиства доста по-бавно и така се повишава рискът от стоматологични проблеми – обясняват учените. Освен това възрастните хора по-често страдат от хронични заболявания, включително диабет, които се явяват фактор за развитието на пародонтит – възпаление на венците, водещо до загуба на зъби.
Нормално е млечните зъби да се развалят. Един от най-разпространените митове е, че загубата на млечните зъби заради кариес или други повреди на зъбната тъкан е безвредна, тъй като млечните зъби така или иначе ще изпаднат. Напротив, кариесът в млечния зъб може да доведе до увреждането на развиващата се коронка на постоянния зъб. А ако млечните зъби изпаднат преждевременно, постоянните зъби може да израснат с малформации и впоследствие да се наложи продължителна ортодонтска терапия. Остеопорозата оказва влияние само на здравето на гърба и краката. Но не е така. Тази болест на ставите може да доведе и до загуба на зъби. Тези, разположени в челюстта и свързани с костите на лицевия череп, също могат да бъдат засегнати от остеопородата, предупреждават специалистите. Зъбните протези опростява приема на храната. Ако протезите не си пасват много добре на челюстите, възрастните хора са склонни да употребяват продукти, които може лесно да се дъвчат, но пък са с ниско съдържание на хранителни вещества. При затруднения с предъвкването или дискомфорт в устата изследователите препоръчват на хората, носещи зъбни протези, да предпочетат варените зеленчуци и консервираните плодове, вместо пресните, както и смляното месо, вместо пържолите. Рушенето на зъбите се среща като правило само в резултат на кариеси в детството и юношеството. Но е доказано вече, че използването на антидепресанти, дехидратиращи препарати, противоалергични и седативни лекарства от възрастни хора също повишава риска от повреждане на зъбите за сметка на намаленото изработване на слюнка. Отсъствието на слюнка означава, че устата се изчиства доста по-бавно и така се повишава рискът от стоматологични проблеми – обясняват учените. Освен това възрастните хора по-често страдат от хронични заболявания, включително диабет, които се явяват фактор за развитието на пародонтит – възпаление на венците, водещо до загуба на зъби.