От известно време имам проблеми с жлъчката. Понякога през нощта не мога да мигна от болки. Отидох на лекар и той ми каза, че е възпалена.
Съществуват ли природни средства, с които мога да облекча състоянието си?
Ивайло Берберов,
Пловдив
Ролята на жлъчката е да неутрализира киселинността на храната, преминала от стомаха в червата; да подготви околната среда в тях, така че да проявават действието си ензимите трипсин, чревна захароза и секретите на панкреаса; да емулгира мастите и да ги направи по-лесни за усвояване, както и да служи като стерилизатор, който предпазва от ферментация хранителните вещества в червата.
Възпалението на жлъчния мехур (холецистит) се явява при наличието на камъни в жлъчката, след вирусен хепатит и други инфекциозни заболявания, при хронична инфекция или паразитни болести.
За развитието на болестта спомага също застоят и изменението на състава на жлъчката.
Началото на болестта е остро. Усеща се интензивна болка в дясното подребрие, която се засилва при движение, кашлица, легнало положение на дясната страна и пр. Болката може да достигне до дясното рамо, лопатката, а понякога дори и до сърцето. Появява се повръщане, телесната температура се повишава.
В тези случаи се препоръчва млечнокисела диета, дозиране на физическите натоварвания и се забранява консумирането на мазна храна и алкохол, като не бива да се допуска преяждане.
Рецепта 1 (при жлъчни колики, Жечка Георгиева, Карнобат): Смесват се 10 г стръкове от обикновен пелин и 20 г стръкове от лечебен камшик. Една препълнена чаена лъжичка от сместа се залива с 250 мл вряла вода. Кисне 2 минути и се прецежда. Течността се изпива на глътки още топла и не се подслажда, въпреки горчивия си вкус.
Рецепта 2 (Дарина Будакова, Пловдив): Смесват се по 100 г листа мента, корени жълта тинтява, корени гръмотрън, по 60 г стръкове пчелник, корени кисел трън, плодове хвойна, семена коноп, по 70 г листа от бреза и коренища от пирей. От дрогата се взимат 2 с. л. и се заливат с 500 мл вряла вода. Вари се 5 минути, прецежда се и се пие по 100 мл 4 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 3: Смилат се с машинка за мелене на месо 500 г лимони и 1200 г смокини. Смесват се с 500 г глюкоза и 6 с. л. акациев мед. Взима се по 1 с. л. 4 пъти дневно преди ядене.
Рецепта 4 (Стефка Николова, Враца): Варят се в продължение на 5 минути 500 мл сладко бяло вино и 130 мл зехтин. Полученото количество се изпива сутрин на гладно. Половин час се лежи на лявата страна и половин час на дясната. Това се прави 5-6 пъти подред.
Рецепта 5 (Петър Руменов, София): Три връзки магданоз заедно с дръжките и 500 г лимони, нарязани заедно с корите, се варят в 3 л вода, докато течността остане наполовина. Прецежда се и се пие 3-4 пъти дневно по 1 чашка. Съхранява се в хладилник.
Рецепта 6 (при камъни в жлъчката, Янка Антонова, Антоново): Всеки ден се изяждат по 10 пресни дръжки от глухарче.
Рецепта 7 (при болки в жлъчката, Мария Григорова, Бяла): Смесват се по 1 с. л. камшик, синя жлъчка и невен. Сместа се вари в 250 мл вода и получената отвара се пие няколко пъти на ден. Болките стихват след 20-30 минути.
Рецепта 8 (при болки в жлъчката, Иванка Соловьова): Сварява се чай от джоджен, като в 500 мл вряща вода се слагат 2 равни с. л. от билката. След като се прецеди, течността се подслажда с 4 равни чаени лъжички мед. На всеки 15 минути се пие по 1 к. ч. от чая.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти