Риганът ни носи планинска радост


29 Май 2014, Четвъртък


Ароматното растение е не само подправка, но и лековита билка

Автор: проф. Христо Мермерски

Риганът, който мнозина познават повече като подправка, всъщност влиза във фармакопеите на много страни като лекарствено растение. Неговата връхна част с цветовете и листата съдържа от 0,3 до 1,5 % етерично масло, дъбилни вещества, фитонцизи, кумарини, флавоноиди, фенолкарбонови киселини, алкалоиди, витамините С, В1, В2 и много други ценни вещества.
У нас риганът е известен още с имената горски чай, овчарски босилек, ванилова трева, риганова трева, витошки чай и черновръхче. Латинското му наименование оriganumу произлиза от съчетанието между гръцките думи oros (планина) и  ganymai (радост), което, обединено в една фраза, ще рече „планинска радост“.

В народната медицина риганът винаги е бил много популярен. Отварата от него от най-стари времена се използва при простудни заболявания, кашлица, туберкулоза и други дихателни заболявания, при проблеми със стомаха и червата, а също и като успокояващо и леко сънотворно средство – не само при нервна превъзбуда, но дори и при психични нарушения. Тя се приготвя като 2 с. л. от дрогата, наситнена до парченца с големина 0,5 мм, се заливат с чаша вряла вода. Съдът се похлупва и се оставя да престои 15-20 минути, след което течността се прецежда и се пие топла 15-20 минути преди хранене по ½ чаша 3-4 пъти дневно.

В състава на етеричното масло от риган влизат кристалите на тимол и неговия течен изомер карвакрол, които по своята същност представляват феноли и поради това притежават бактерицидни свойства. Впрочем в някои страни в Европа и в Северна Америка от растението са култивирани и масово се отглеждат сортове, които се отличават с повишено съдържание на етеричното масло.
Настойката от билката може да се използва и при кожни заболявания (екземи, псориазис, хронични кожни обриви) във вид на вани, компреси и обливания. Намира външно приложение и при ревматизъм и целулит.

Народните лечители препоръчват да се вдишва стрит на прах изсушен  риган при настинка, а с отвара от него да се мие главата при главоболие. По-рано тя често се е пиела и при зъбобол. От болките в главата лесно можем да се избавим, пиейки 2-3 пъти на ден по ½ чаша от настойка, приготвена като 1 с. л. изсушен риган се залее с 0,5 л вряла вода и се остави да престои 30 минути.
Широко разпространено е мнението, че лечебното растение облекчава състоянието на жените в периода на климактериума.

Освен това неговото използване усилва стомашната секреция, както и дейността на потните жлези, затова често се прилага като потогонно средство при простуда. На неговото жлъчегонно действие се разчита пък при спазми в стомаха, възпаление на черния дроб, жълтеница, гастрити, запек, коклюш и т. н.
Лековитата подправка е популярна и със способността си да повишава апетита. Тя е и прекрасно отхрачващо средство.

За медицински цели билката се събира във фазата на цъфтеж (в периода юни-август), като облистените й стъбла се отрязват с дължина 20 см и се разстилат на слой, дебел около 5-7 см, върху хартия или тъкан. Сушат се в добре проветриви помещения, под навес или в сушилни при температура до 40 °С. Приема се, че дрогата е готова, когато изсушените част от растението започнат лесно да се трошат. След това тя се претрива през по-едро сито, за да се отделят стъблата. Срокът на годност й е две години.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки